הורה מאכיל גוזל
הורה מאכיל גוזל צילום: רועי גליץ

עם תחילת עונת נדידת הציפורים בעמק החולה, פותח המוזאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי שלוש תערוכות של צילומי טבע ובעלי חיים, במסגרת פסטיבל טבע.

התערוכות, 'עולם הולך ונעלם' של צלם הטבע רועי גליץ- תיעוד בעלי חיים נדירים, 'בגובה העיניים'- תערוכת צילומי טבע של איש ההיי טק וצלם הטבע דויד מונסונגו, "אור הטבע"- תערוכת צלמים חובבים בנושא אור וטבע, כחלק מאירועי פסטיבל טבע.

'עולם הולך ונעלם' - תיעוד בעלי חיים נדירים- תערוכת צילומים מהעולם - של צלם הטבע רועי גליץ (ניהול אמנותי: גלית קוסובסקי מזרחי)

בתערוכה יציג גליץ 70 צילומים שיעסקו בצילום בעלי חיים נדירים בעולם. התערוכה מעלה את המודעות לשינויי האקלים והסיפורים האישיים של בעלי החיים שמצויים בסכנת הכחדה. הצילומים בתערוכה מראים את בעלי החיים אותם פוגש רועי גליץ במסעותיו על פני הגלובוס: דובי קוטב בשפיצברגן, דובים חומים מקמצ'טקה, פינגווינים מאנטארקטיקה, אריות מטנזניה וגורילות מאוגנדה.

רועי גליץ הוא צלם טבע מוביל בארץ ועטור פרסים בתחרויות בינלאומיות. שני הפרסים האחרונים שקיבל הוענקו לו בנובמבר 2016 בתחרות בינלאומית בארה"ב, על צילומים שערך באנטארקטיקה. בתחילת החודש זכה גליץ בפרס נוסף בקטגוריית צילום טבע בתחרות צילום בינלאומית שהתקיימה בארה"ב, בזכות סדרת צילומים מרהיבה של דובת קוטב עם שני גוריה בקוטב הצפוני. רועי גליץ מרבה להרצות על אחורי הקלעים של עבודת הצילום שלו ונחשב לאחד המרצים המבוקשים בארץ.

'בגובה העיניים'-תערוכה של צלם הטבע דויד מונסונגו

בתערוכה יוצגו 30 צילומי ענק בגדלים שונים. חלק מהצילומים הינם של בעלי חיים. החיה הניבטת מהתצלום מישירה אל הצופה בה, מבט נוקב ורציני, כאילו שהיא מוכנה לשתף אותו ברגע האינטימי שלה מול המצלמה. צילומי התקריב של דויד כמעט ומבקשים מהצופה לגעת בצבע העז בקשר עין מול החיה. שאר הצילומים הינם של צמחים, שהם תולדה של חיפוש אחר דימויים מהטבע, המשדרים נשיות וחושניות מזוויות שונות כמו: רכות, גאווה, עוצמה, לידה, מין, אסתטיקה ויופי ומאתגרים את הדמיון של הצופה בהם.

דויד מונסונגו נולד בישראל בשנת 1957. גדל בצפת. כיום מתגורר בישוב גן נר שבגלבוע, נשוי ואב לשלושה ילדים, עוסק בתחום ההייטק וחלק ניכר מזמנו, משקיע בצילום. הוא אמן רב תחומי, צלם ומשורר, שרגישותו השירית, למילים, למקצבים וחיבורו לאינטימיות של המילה מהדהדים אל תוך צילומי הטבע שלו. אסתטיקה, ראייה צילומית, קומפוזיציה, טבע ואור מתנגנים חזרה אל שירתו. לאחרונה הוציא ספר ביכורים "היופי הזה שיש" שהוא שילוב של שירים ותצלומים המתארים מסע בזמן.

"אור הטבע"- תערוכת צלמים חובבים - צילומי טבע וחי (הפקה: גלית קוסובסקי מזרחי)

תערוכת צלמים חובבים בנושא טבע וחי. הצופים נחשפים לשונה והשווה הקיים בין הצלמים, אשר הפכו לקבוצה חברתית מובחנת באמצעות הצגתם בתערוכה.

לצד צלמים מקצועיים, מציג המוזאון תערוכה של צלמים חובבים מכל הארץ, שנועדה לעודד ולתת ביטוי והערכה לשוחרי צילום טבע וחי, התורמים להעלאת המודעות לחשיבות קיומו של טבע חי ושלמירה על ערכי הסביבה. ההיענות להשתתפות בתערוכה הייתה רבה. הוגשו עבודות של למעלה ממאה צלמים ולאחר הליך בחירה ומיון מקצועי נבחרו להציג כחמישים צלמים, אשר מתייחסים, כל אחד בדרכו, אל הטבע והחי.

בתערוכה, שעניינה צילום טבע וחי, נבחרו כשמונים תצלומים מגוונים, המאפשרים לצופה לעקוב אחר נקודות מבט ופתרונות אישיים, ראייה מקורית, הצעות לסדר היום, יישומי מציאות על גווניה, מקורות השראה, עומק של לימוד ומניפה של התנסויות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו