בקרוב: זיכוי על הכרטיסיות הישנות

בעקבות פניית ח"כ מוזס יאפשר משרד התחבורה להזדכות על היתרה בכרטיסיות ישנות בכל מוקדי השירות של "רב קו".

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ז

פתרון לכרטיסיות
פתרון לכרטיסיות
צילום אילוסטרציה: יוסי זליגר, פלאש 90

זוכרים את כרטיסיות האוטובוסים שהשתמשנו בהם לפני שנכנס אל חיינו כרטיס הרב קו? נשארו לכם כמה מהם עם נסיעות, ולא הצלחתם להזדכות עליהן? ובכן לא עוד.

מעתה ניתן יהיה להזדכות על נסיעות שלא מומשו בכרטיסיות בכל עמדת רב קו של כל אחד ממפעילי התחבורה הציבורית.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) פנה אל משרד התחבורה וביקש כי המשרד יפעל לפשט את הליך קבלת הזיכוי ויאפשר הזדכות בכל אחד ממוקדי כרטיסי ה"רב קו".

בדברי ההסבר לבקשתו, כתב מוזס: "בתקופה שטרם כניסת כרטיס ה'רב קו' לשימוש כללי, השתמשו נוסעי התחבורה הציבורית בכרטיסיות. החל מתאריך 1.7.15 לא ניתן היה לנצל עוד את יתרת הכרטיסיות. כדי לממש את היתרה, על בעל הכרטיסיות לגשת פיזית לעמדה של כל חברה".

לדבריו, "נתקלנו במקרים של משפחות עם מספר משתמשים רב. בכל כרטיסיה נותרה יתרה מסוימת, באחת של 20 ש"ח, בשנייה של 40, ש"ח וכן הלאה. האזרח נאלץ לבזבז זמן יקר ולעבור מחברה לחברה במטרה להזדכות על הסכומים המגיעים לו. ברוב המקרים מוותרים על כך האזרחים מתוך מחשבה כי בגין זיכוי של 20 ש"ח לא כדאי "להשקיע" שעות של נסיעה למשרדי החברה, עמידה בתור וחזרה הביתה. הוא יעדיף לוותר על החזר ה -20 ש"ח שלו, גם אם בסופו של דבר סכום הזיכויים מצטבר".

"אך דין פרוטה כדין מאה ועלינו לסייע בידי האזרחים לקבל החזר בגין תשלומים שביצעו ולא קיבלו נסיעות תמורתם. האם לא ניתן להחיל על החזרים בגין כרטיסיות ,את אותו דין שחל בגין אבדן כרטיס "רב קו"? ומדוע לא יאפשר משרד התחבורה לחברות התחבורה השונות, לבצע החזר בעמדות ה"רב קו" הקרובות לבית הנוסע?", תהה מוזס

משרד התחבורה אמנם התמהמה מאוד בתשובתו, אך כשזו הגיעה, הייתה בה בשורה: "הרשות לתחבורה ציבורית באמצעות המסלקה, פיתחה תכנה שבאמצעותה ניתן להזדכות על היתרות בכרטיסיות, בכל אחד ממרכזי השירות ללא צורך לעבור בין המפעילים השונים. שירות זה נכנס לתקפו בימים אלו בהדרגה לכל מרכזי השירות ויסתיים בסוף חודש דצמבר, עם סיום התקנת התכנה החדשה ניתן יהיה להזדכות על היתרה בכרטיסיות בכל מרכזי השירות הארצי".

ח"כ מוזס אמר בתגובה, "רווחת נוסעי התחבורה הציבורית הייתה תמיד נגד עיניו ותמשיך להיות. אמשיך לדרוש ממשרד התחבורה לתת לציבור הנוסעים את השירות המגיע להם על הצד הטוב ביותר".