למען הפמיניזם. לא לטנקים. הולצברג
למען הפמיניזם. לא לטנקים. הולצברג צילום: עופר צידון. פלאש 90

בעקבות דבריו של תא"ל במיל' אביגדור קהלני על השבר הנפשי העובר על חיילים הנחשפים למראות המלחמה, שבר שעשוי לפצוע את נפשן של נשים אם ייחשפו הן למראות הללו כחיילות בשדה הקרב, שוחחנו עם אפרים הולצברג, בנו של שמחה הולצברג ז"ל, אבי הפצועים, מי שיחד עם אביו נחשף למראות הקשים והמטלטלים.

בשיחה עמו, לאור ניסיונו האישי הקשה, קובע הולצברג כי דווקא הגישה הפמיניסטית המכבדת נשים אמורה להרחיק נשים מזירות הקרב, זירות המותירות את הלוחמים מצולקים בנפשם ולא פעם גם פצועים באורח קשה ביותר בגופם.

הולצברג מספר על 27 השנים שבהן ליווה את אביו בביקורים של מאות ואלפי פצועים בהנחייתו ובברכתו של רבי אריה לוין, שנים בהן הפך גם בית המשפחה למקום המפגש עם הפצועים. בשיחה עמו הוא מציג דוגמאות בודדות המעידות לדבריו על הכלל שאליו אין לאפשר בשום פנים להכניס נשים.

הסיפור הראשון אותו הוא מציג הוא דווקא סיפור של קצינה בדרגת סגן אלוף, קצינה בשם אירית שהייתה מחוזרת מאוד, כהגדרתו, אך בהחלטת מפקד הנח"ל הורדה לתעלה במלחמת ההתשה, בה גם הוא עצמו לחם, ופגז קטע את שתי רגליה, "ומקצינה יפהפיה עם הרבה הצעות נישואין הפכה לשבר כלי. חייה הפכו לאומללים. אבי היה מביא אליה את ישראל טל, מפקד השריון, וקונה לה דברים כדי להרים את הרוח שלה שהייתה נפולה עד שנפטרה כשרוחה שבורה", הוא אומר ומוסיף: "זה לא משחק. סיכוייה של אישה קטועת רגליים להינשא הם קטנים מאוד".

הסיפור הנוסף הוא סיפורו של בחור בשם שלמה שנפצע באופן אנוש בפיצוץ הזחל"מ בו נסע. הולצברג מתאר במילים קשות את התוצאות הגופניות שהותיר הפיצוץ בגופו ובפניו של שלמה ש"הוא היה כל כך שרוף עד שהילדים שלו אמרו שלא יבוא לבקר אותם בבית הספר כי הילדים אומרים שהם הילדים של המפלצת....".

"אישה לא יכולה לסבול דברים כאלה", אומר הולצברג המספר כי לימים ביקש משרד הביטחון להוריד לאותו שלמה כמה אחוזים מאחוזי הנכות. "אבא שלי הביא צלם עיתונות שיצלם את הפציעות, עם התמונות הוא הגיע למשרד הביטחון, עלה ללשכה של יצחק רבין ששמח לראות אותו. הוא הראה לרבין את התמונות שרק מלראות אותן ניתן להתעלף ושאל 'מזה אתם רוצים להרוויח כסף ולהוריד לו כמה אחוזי נכות?' שר הביטחון ראה וביטל את הגזירה".

ממשיך הולצברג ומספר על חבלן שפירק מטען "ובשנייה אחת איבד את האצבעות בידיים, את הרגליים, את העיניים ובאוזן אחת חירשות של מאה אחוז ובשנייה תשעים אחוז. הוא תקשר דרך רמקול". מקרה נוסף הוא סיפורו של 'יוסי רגליים', בחור בשם יוסי שלימים הפך לעורך דין מוביל אך במלחמה "איבד את שתי ידיו ואמר שאלמלא אבא שלי מזמן היה רוצה להתאבד".

"כלומר לבוא ולהציע לחיילות להיכנס לטנקים וזחל"מים זה פסיכי, הזוי ומופרך. הם רוצים לשנות את הטבע. חיילת לא יכולה להיות במקום של סכנת קטיעת איברים. זה אנטי פמיניסטי".

לדברי הולצברג דווקא מסיבות פמיניסטיות יש למנוע את שילובן של חיילות בשדה הקרב. "אני עושה זאת מסיבות פמיניסטיות, כמו שנותנים כבוד לאישה, לא נכניס אותה למחוזות שהיא יכולה להישרף בהם ולהיכוות. רבש"ע ברא את האדם ואת חווה בצורה מסוימת. אסור להכניס אותן לקו האש. זה הפמיניזם בהתגלמותו. מעבר לכך התורה לא מרשה זאת, ומה שהתורה לא מרשה לא צריך עבורו סיבות נוספות".