101 מיליון יורו לשיפוץ אושוויץ

"קרן אושוויץ-בירקנאו" גייסה את הסכום לשיפוץ ושימור המבנים במחנה ההשמדה, הנמצאים בסכנת קריסה בשנים האחרונות.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשע"ז

101 מיליון יורו לשיפוץ אושוויץ-ערוץ 7
אושוויץ בירקנאו
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"קרן אושוויץ-בירקנאו" הבינלאומית השיקה לפני מספר שנים פרוייקט שמטרתו היתה לגייס סכום של 120 מיליון יורו, במטרה לשפץ ולשמר את המבנים במחנה ההשמדה הגרמני על אדמת פולין.

לאורך השנים שחלפו מאז סיום מלחמת העולם השנייה, ובעקבות מזג האויר הקשה בחורף הפולני והמשקעים הרבים, התדרדר מצבם של חלק גדול מהמבנים הנמצאים בסכנת קריסה.

על פי אנשי קרן אושוויץ-בירקנאו, הם קרובים להשלמת המטרה כאשר עד היום גוייסו 101 מיליון יורו מ-30 מדינות ברחבי העולם שהתגייסו למאמץ ותרמו לפרוייקט.

מנכ"לית קרן-אושוויץ-בירקנאו, אנה מישבסקה, אמרה כי "הכסף ישמש למימון ותחזוקה כוללת של המבנים ההיסטוריים במחנה ההשמדה לשעבר אושוויץ-בירקנאו".

מנהל מוזיאון אוושויץ-בירקנאו, פיוטר ציווינסקי, סיפר כי 30 מדינות ותשעה תורמים פרטיים כבר העבירו כספים לקרן לטובת הפרוייקט, אולם לטענתו יתכן והסכום של 120 מיליון יורו "לא יהיה מספיק על מנת לבצע את כל עבודות השיפוץ והשימור הנדרשות במחנה".

חלק מהתורמים הפרטיים הם נשיא הקונגרס היהודי רונלד לאודר, והבמאי המפורסם סטיבן שפילברג, כמו גם איש העסקים הפולני המנוח יאן קולצ'יק שנחשב לאיש העשיר בפולין עד למותו בשנה שעברה.

מרבית הסכום, 60 מיליון יורו, נתרם על ידי ממשלת גרמניה, כאשר סכומים גדולים נתרמו גם על ידי ממשלות ארה"ב (15 מיליון דולר), ממשלת פולין שתרמה 10 מיליון יורו וממשלת ישראל שהעבירה מיליון דולר לטובת הפרוייקט. גם מדינות מוסלמיות, בהן טורקיה, תרמו לפרוייקט.