העולם מתפכח? מקפיאים סיוע לפלסטינים

בפרלמנטים באירופה ובקונגרס האמריקני מקודמים מהלכים להקפאת כספי סיוע לרשות הפלסטינית, כל עוד נמשך מימון משכורות המחבלים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשע"ז

העולם מתפכח? מקפיאים סיוע לפלסטינים-ערוץ 7
הסיוע לרשות הוקפא.
צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר. פלאש 90

בריטניה מקפיאה העברה של 25 מיליון לירות שטרלינג סיוע לרשןת הפלסטינית, במקביל לדרישה גוברת בפרלמנטים אירופים להקפיא או להפסיק את הסיוע לרשות. כל זאת בעקבות חשיפת הקשר בין אותו סיוע בינלאומי למימון טרור.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מי שעומד בראש הארגון האחראי לחשיפת הקשר הזה, איתמר מרכוס, ראש מכון 'מבט לתקשורת הפלסטינית'.

כבר בפתח הדברים מדגיש מרכוס כי הדברים נכונים לא רק לפרלמנטים האירופים אלא גם לקונגרס האמריקני ואף לממשלת ישראל וכנסת ישראל, שגם הן לא היו מודעות לנתונים ולמתרחש בפועל ברשות הפלסטינית.

בראש הנתונים שמובילים את הפרלמנטים האירופים לחשוב מחדש על הסיוע לפלסטינים עומדת סוגיית המשכורות שהרשות משלמת למחבלים הכלואים בישראל. "הרשות הפלסטינית משלמת לכל מחבל ורוצח בכלא הישראלי, עד 12,000 שקלים בחודש, יותר מפי ארבע מהמשכורת הממוצעת ברשות. עד שלא גילינו את זה אף אחד, גם לא ממשלת ישראל לא ידעו על זה".

בעקבות חשיפת הנתונים בתקשורת המערבית ובפני חברי פרלמנט אירופיים "היו הצלחות גדולות כמו ההקפאה הבריטית ובארה"ב נחקק חוק בסנט, חוק שעוד צריך לעבור את הקונגרס, להוריד מהסיוע לרשות הפלסטינית סכום של 150 מיליון דולר הסכום שהם מעבירים למשכורות למחבלים. האמריקאים מעבירים לרשות מדי שנה כ-400 מיליון דולר. בגרמניה חברי פרלמנט דורשים הפסקת מימון, בהולנד הייתה כבר הצבעה בפרלמנט והוחלט שאם הרשות לא תפסיק את מימון המשכורות הממשלה תהיה חייבת להפסיק את העברת הכספים. בנורבגיה ובדנמרק ושבדיה כבר היו דיונים בפרלמנט. אף אחד לא מוכן לעבור על זהב שתיקה. זה פסול גם בעיני מי שרוצה לתמוך ברשות הפלסטינית. העברת כסף למחבלים רק בגלל שהם מחבלים לא מקובלת עליהם".

איך הגיע מכון 'מבט' לנתונים? "האמת היא שאנשי מודיעין מספרים שידעו על זה מ-2003 ו-2004. אנחנו חשפנו את זה רק ב-2011. אותם אנשי מודיעין לא חשבו שיש כאן חשיבות בינלאומית ולא העבירו את המידע לדרג המדיני. הדרג הזה לא ידע על כך עד שחשפנו את המידע ומאז אנחנו מעבירים את המידע בכל מקום".

"חשפנו את המידע כי הפלסטינים העבירו עוד חוק להעלאת המשכורות, ופירסמו את זה. כשראינו את זה בדקנו וחקרנו וגילינו את הדברים. השנה ראינו גם איך הרשות הפלסטינית מעבירה את המשכורות – ההונאה של מיליארד הדולר של הרשות", אומר מרכוס.

הוא מוסיף, "לפני שנתיים, בגלל הלחץ הבינלאומי שיצרנו, הרשות הפלסטיניתפ הודיעה שמפסיקה להעביר את המשכורות וזה עבר דרך אש"ף ומדינות ערביות ולא דרך הרשות. ראינו הרבה כתבות והיה ברור לנו שהם משקרים וחיפשנו את ההוכחה. חיפשנו את התקציב השנתי של הרשות ומצאנו העברה של 488 מיליון שקל שהועברו ב-2014 בנוסף למאתיים מיליון שקלים שהועברו לאש"ף בכל שנה והסכום הזה של 488 מיליון שקל זה הסכום של המשכורות. אחרי שפרסמנו את זה הרשות לא הכחישה את זה. כעת אנחנו מחכים למדינות שיפעלו בהתאם לחקיקה ולהבטחות שלהן".

גם את הלחץ על המדינות האירופיות מבצעים אנשי המכון של מרכוס. "נסעתי השנה להרצאות ב-10-15 פרלמנטים ויש משלחות של פרלמנטים שאני נפגש איתם. אני נותן להם את המידע ולמעשה אנחנו נותנים להם את הכוח להילחם למען ישראל". ומה לגבי משרד החוץ? "גם הוא "לוקח את החומרים שלנו ועושים אותו דבר".

"אותם חברי פרלמנט שואלים שאלות ומבררים נתונים וכשהם משוכנעים שהחומר חזק ואמין הם מעלים את זה בעצמם בתוך הפרלמנט".

מרכוס מדגיש כי המידע מוצג בפני חברי הפרלמנט בעולם באופן שקוף ונתון למחקר ולבדיקה. זרוע נוספת של המכון שלו פועלת גם מול בתי משפט בארץ ובעולם.

על אחת הדוגמאות הוא מספר: "יש בארה"ב משפט נגד מחבלת שרצחה שני ישראלים ושישבה בכלא ארץ עשר שנים ושוחררה בעסקת ג'יבריל וכשהיא ביקשה אזרחות אמריקאית היא חתמה שהיא מעולם לא הייתה בכלא, כשזה נחשף היא אמרה שהיא אמנם ישבה בכלא אבל היא הודתה רק בגלל עינויים של השב"כ. עזרנו להם וסיפקנו לתובע וידאו של השותפה שלה להנחת הפצצה, היא דיברה בטלוויזיה הפלסטינית ושם היא מתארת אותה כשותפה שלה. זה הופך לעדות של השותפה, ללא עינויים וללא לחצים. השתמשו בזה במשפט בארה"ב ואני מקווה שזה יעזור להם להרשיע אותה".