רשמית:
הרב אייל קרים מונה לרב הראשי לצה"ל

דרגת התת-אלוף הוענקה לרב קרים במעמד הרמטכ"ל איזנקוט שאמר: "מינינו את האיש המתאים ביותר כדי לבנות צה''ל חזק יותר".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ז | עודכן: 07:56

אלוף משנה הרב אייל קרים הועלה היום (חמישי) לדרגת תת-אלוף ומונה באופן רשמי לרב הראשי לצה''ל, במקומו של הרבצ"ר הנוכחי תא''ל הרב רפי פרץ שפושט את המדים לאחר למעלה משש שנים בתפקיד.

מינויו של הרב קרים התאפשר רק לאחר התערבות גסה של בג"ץ, שדרש מהרבצ"ר החדש להבהיר התבטאויות הלכתיות שלו מלפני מספר שנים.

טקס המינוי נערך בבסיס הקריה בתל אביב, במעמד הרמטכ''ל רא''ל גדי איזנקוט, הרבנים הראשיים, אלופי צה"ל, חברי כנסת, סגל הפיקוד הבכיר של הרבנות הצבאית ואישי ציבור נוספים.

''לא היה לי ספק שהרב אייל קרים הוא המינוי הנכון", אמר איזנקוט בטקס. ''אני יכול רק להביע את צערי על העיכוב בשבוע. מינינו את האיש המתאים ביותר להוביל את הרבנות הצבאית בשותפות ובאחריות כדי לבנות צה''ל חזק יותר", הוסיף הרמטכ''ל.

איזנקוט גם התייחס לסערה סביב שילוב לוחמות בחיל השריון, ''אף אחד עוד לא הכניס חיילים וחיילות לתוך טנק ואנשים כבר החלו להצהיר הצהרות שאפשר רק להצטער עליהן".

הרב קרים אמר בטקס החילופים: "יהיה לנו צבא אחד בלבד, צבא העם שכלל החיילים והחיילות ימצאו בו את מקומם. על הרבנות הצבאית להיות גורם מחבר, מאחד, מלכד ומשתף. דרך ארץ קדמה לתורה".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן נאם גם הוא ואמר כי "העיכוב של השבוע האחרון היה מיותר ונעשה אך ורק למטרות תקשורתיות, ידענו אז ואנחנו יודעים היום שאתה האדם הנכון לתפקיד. אני מאחל לך שתקרב את כל חיילי ישראל למוסר היהודי ולמורשת היהודית".

הרב הראשי והראשון לציון יצחק יוסף אמר בטקס,‏ "יבורך הרמטכ"ל שהודיע שרוצה מחשבה שנייה על התקנה שאומרת שיהיה חייל עם חיילת בטנק". עוד אמר הרב יוסף כי "רב צריך ללכת עם האמת שלו ולקיים בעצמו 'לא תגורו (תפחדו) מפני איש'. ההלכה צריכה להיות נר לרגליו ללא שום סטיות".

טקס המינוי
צילום: אהרון בן חמו

הרב קרים בן ה-57, לשעבר מפקד סיירת צנחנים, שימש בשנים האחרונות כראש מחלקת הרבנות במטה הרבנות הצבאית הראשית.

הרב קרים גדל בגבעתיים כבן למשפחת חסידי קרלין, ולמד בישיבת נחלים. באוגוסט 1975 התגייס לצה"ל, התנדב לצנחנים ושובץ בגדוד 202. בצנחנים עבר מסלול הכשרה כלוחם, קורס מ"כים חי"ר וקורס קציני חי"ר. עם סיום הקורס שב לצנחנים כמפקד מחלקה בגדוד 202.

בהמשך יצא לחופשה ללא תשלום ולמד בישיבת מרכז הרב‎. בשנת 1981 נענה לפניית מפקד חטיבת הצנחנים, יורם יאיר, לשמש כקצין מבצעים חטיבתי במבצע צלצל. לאחר המבצע שימש קרים בתפקיד קמב"ץ חטיבת הצנחנים במלחמת לבנון הראשונה.

לאחר המלחמה שימש בתפקיד פיקודי בסיירת מטכ"ל. בתפקידו הבא כיהן הרב קרים כמפקד סיירת צנחנים. לאחר מכן השתחרר מצה"ל. בשירות המילואים שימש הרב קרים בתפקיד פיקודי בדרגת סא"ל בעוצבת האש.

הרב קרים שימש כראש המכינה הקדם צבאית בישיבת עטרת כהנים. הוא פרסם את הספר ''קשרי מלחמה'' - שו"ת בהלכות צבא. כשמונה הרב אביחי רונצקי לרב הצבאי הראשי, נענה הרב קרים לפנייתו ושב לצה"ל.

עם שובו שימש כראש תחום הלכה וכיום משמש כראש מחלקת הרבנות ברבנות הצבאית בדרגת אלוף משנה.

הרב קרים והרמטכ"ל בטקס המינוי
צילום: אהרון בן חמו