רפי איתן
רפי איתן צילום: פלאש 90

ותיקי הפלמ"ח המובילים בימים אלו את המאבק לביטול החלטת הממשלה להנצחת שמו של השר לשעבר רחבעם (גנדי) זאבי הי"ד בחאן שער הגיא, הגיעו היום (ה') אל לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו במטרה לגייסו למאבקם.

בפגישה נכחו מטעם מטה המאבק השר לשעבר רפי איתן, האלופים במיל' שייקה גביש, צביקה זמיר ועמוס חורב והמשורר חיים גורי.

במסגרת הפגישה שארכה כשעה הביעו לוחמי הפלמ"ח בפני ראש הממשלה את מחאתם על הכוונה להנציח בחאן שער הגיא את השר לשעבר, משום שלדבריהם גנדי מעולם לא לחם במקום, והנצחתו באתר זה תפגע במורשת ובזכרם של מאות החללים אשר נפלו בקרב על ירושלים. נתניהו הקשיב לטענות אנשי הפלמ"ח והבטיח כי ילמד את הנושא לעומק ויגבש את עמדתו בקרוב.

אלוף במיל' שייקה גביש סיפר לאחר מכן, "בפגישה עם ראש הממשלה נכחו שניים ממפקדי חטיבת הראל אשר לחמה בקרב על ירושלים. הקשר העמוק לקרב הזה שייך למורשת של עם ישראל, לאותם מאות חללים שנפלו בעודם מאבטחים את השיירות לירושלים, בטח לא לאדם פרטי.

"הסברנו לראש הממשלה שאין לנו דבר וחצי דבר אישי כנגד גנדי אך האתר הזה חייב להיות אתר להנחלת מורשת מלווי שיירות לירושלים, הרגשנו שראש הממשלה הקשיב לנו בקשב רב וכולי תקווה שהמאבק הזה יסתיים שכן הוא אינו לכבודם של מאות החללים ומשפחותיהם ויש להימנע מקרע שכזה בעם בימים אלו", הוסיף.

השר לשעבר רפי איתן העיד כי הפגישה עם נתניהו היתה חיובית מאוד. "אני מאמין כי ראש הממשלה הבין לחלוטין את הנושא וקיבל את הנימוקים שהצגנו בפניו, אין לנו ספק בכוונתו לבדוק את הנושא עד תום ומציאת פתרון ראוי שיוביל לסיום המאבק".

המשורר חיים גורי הוסיף: "יצאתי בתחושה שראש הממשלה הבין במה מדובר וכולי תקווה שהסיפור עם גנדי יעלם במהרה שכן להרבה אנשים קשה להשלים עם המצב והם מרגישים כי מדובר בפגיעה קשה במורשת עם ישראל".

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן מסר הערב כי ''ראש הממשלה קיים פגישה עם גיבורי הפלמ"ח. הוא שמע בקשב רב, הערכה רבה ובכבוד הראוי את פורצי הדרך לירושלים ובכוונתו ללמוד את הנושא לעומק ולגבש עמדה בנושא".