מנציחים את הגיבורים

במרכז מורשת בגין נחנך גלעד לזכר אלפי לוחמי אצ"ל ולח"י שלחמו במאבק למען המדינה. "מציבים את האמת כמו שהיא, זה חשוב לדורות הבאים".

אלירן אהרון , ב' בכסלו תשע"ז

במרכז מורשת בגין התקיים אמש (חמישי) אירוע מיוחד לרגל השקת "גלעד לזכרם" - מערכת להנצחת נופלים ותיעוד חברי האצ"ל והלח"י שמוקדשת לכבודו של לוחם האצ"ל מרדכי לוי, לוחם חרות ישראל ויקיר ירושלים.

לוי התגייס ללח"י בגיל 15, לחם במספר פעולות נועזות של הארגון ואף נכלא על ידי הבריטים בעקבות פעילותו ואף נפצע בגבו באחת מפעולות הלח"י.

אלפי לוחמי אצ"ל ולח"י לחמו במאבק למען הקמת מדינת ישראל. במרכז מורשת בגין יזמו הקמת גלעד ייחודי לזכרם שישמש כאנדרטת זיכרון והנצחה לנופלים ויהווה תיעוד עבור כלל הלוחמים בארגוני מחתרת אלו וסיפור חייהם.

מי שנרתם לסייע לפרויקט הוא איש העסקים רמי לוי, בנו של לוחם הלח"י מרדכי לוי, תושב ירושלים עד היום.

"לכל אחד יש הווה ועתיד אבל אסור לשכוח את העבר", אמר רמי לוי, ''האנשים האלה בנו את המדינה. אבא שלי ואמא שלי הם מקור הכוח שלי. מורשת בגין פנו אלי ואני שמחתי מאוד כי בך הכל מגיע לאנשים האלה, הם גיבורי ישראל. הוריי חינכו אותי לדרך ארץ וזה הדבר הכי גדול למעשה שקיבלתי מהוריי".

שר התיירות יריב לוין אמר כי "זה אירוע מרגש מאוד, אני חושב שהנצחת הלח"י והאצ"ל חשובה לא רק ללוחמים שנמצאים איתנו כי אחרי כל כך הרבה שנים שמנסים לטשטש את היסטוריה, הפעולה הזו מציבה את האמת כמו שהיא, זה חשוב לדורות הבאים''.
חבר מועצת העיר ירושלים משה ליאון בירך גם הוא על הקמת הגלעד, תודה למשפחת לוי שתרמה את המעמד הזה. צריך להזמין את כל עם ישראל לירושלים ולמרכז מורשת בגין כדי ללמוד על נפלאות האצ"ל והלח"י".
מנכ"ל מרכז מורשת בגין, הרצל מקוב, אמר כי "מרדכי לוי איש ירושלים היה לוחם נועז בלח"י, יש כאן סגירת מעגל. בגין היה רוצה שהם יקבלו את כל הכבוד שלהם''.

יו"ר קרן מורשת בגין ויוזם הפרויקט, יהושע מצא, הדגיש כי "הנצחת לוחמי המחתרות אצ"ל ולח"י והעלאת ספור חייהם - גבורתם במלחמתם לסילוק השלטון הזר הבריטי, להגשמת חלום תקומת מדינת ישראל, כל כולה גאווה לאומית''. לדבריו ''העמדה האלקטרונית במרכז בגין תסייע גם לסטודנטים ותלמידים בקידום מחקרם".טוען....