תחקירן ניסה "להפיל" את תא"ל וינטר?

עו"ד עודד סבוראי, מקורבו של תא"ל עופר וינטר, טוען כי העיתונאי רביב דרוקר שלח תחקירן שניסה לקשור את וינטר לתקרית שלא התרחשה.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ז

לא נפל בפח. וינטר כמח"ט גבעתי בפגישה עם שר הביטחון
לא נפל בפח. וינטר כמח"ט גבעתי בפגישה עם שר הביטחון
אריאל חרמוני

עורך הדין עודד סבוראי, מקורבו של תא"ל עופר וינטר ומי שייצג אותו בעבר, טען הבוקר (ראשון) בראיון לאראל סג"ל בגל"צ, כי העיתונאי רביב דרוקר ניסה להפיל את וינטר בפח.

לטענתו של סבוראי, דרוקר שלח תחקירן מצויד במכשירי הקלטה לפגישה עם תא"ל עופר וינטר – אז מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה – במטרה לקשור אותו לתקרית שבה לכאורה נורה ילד פלסטיני תמים במהלך לחימה.

לכאורה מדובר היה בתחקיר לגיטימי, אלא שלטענת סבוראי תקרית כזו מעולם לא התרחשה. התחקירן נחשף והודה לדברי סבוראי כי פעל בשליחות רביב דרוקר.

מדובר באירוע שהתרחש בשנת 2012, ערב מינויו של וינטר למח"ט גבעתי. וינטר קיבל טלפון מאדם שהזדהה כחייל משוחרר שלחם תחת פיקודו, אשר סיפר לו כי מצפונו מייסר אותו בעקבות אירוע מסוים שהתרחש כשהשתתף בפעילות מבצעית תחת פיקודו של וינטר.

למרות שמדובר בפנייה חריגה הסכים וינטר לפגוש את החייל המשוחרר, אולם כבר כשהגיע עורר הצעיר את חשד אנשי לשכת וינטר, והתבקש להפקיד את הטלפון הסלולרי שלו בכניסה.

הצעיר סיפר לוינטר על אירוע בו השתתפו כביכול שניהם, ובמהלכו הורה לו וינטר לירות בילד פלסטיני חף מפשע – אירוע שלא היה ולא נברא. לאחר שהחשד התחזק הודה התחקירן כי מדובר בניסיון לפגוע בקצין. "דרוקר הבין שסוכם המינוי שלך כמח"ט גבעתי והחלטנו שלא תהיה מחט גבעתי", אמר לפי הטענות התחקירן לתא"ל וינטר.

מחדשות 10 נמסר בתגובה: התוכנית "המקור" נוהגת לפי כל כללי האתיקה והחוק, ומשתמשת לעתים – כפי שמשתמשת כל מערכת עיתונאית במצלמות ואמצעי הקלטה – כדי לתעד. תפקידם של מקורות או תחקירנים אינו "להפיל מרואיינים" אלא להביא מן השטח ראיות שיפריכו או יאששו טענות שנבדקות. החומר שנאסף נבדק לעומק, ורק אם המערכת משוכנעת באמיתותו הדברים משודרים".

העיתונאי רביב דרוקר כתב בתגובה בדף הפייסבוק שלו, "לפני מספר שנים הגיע למערכת ׳המקור׳ חייל לשעבר עם טענות חמורות על ירי לא מוצדק שביצע תא"ל עופר וינטר, שייתכן והרג ילד פלסטיני ללא שום סיבה. בדקנו את העדות עם חבר של אותו חייל לשעבר שאישר אותה".

לדבריו, "החייל לשעבר ביקש להתעמת עם המח"ט ולהקליט את השיחה וכך נעשה. בסופו של דבר, לא המשכנו עם התחקיר רק מכיוון שאותו חייל לשעבר התחרט ולא רצה לחשוף את עצמו בתקשורת. בקרוב תשדר המקור תחקיר על מה שקרה בגדוד 'צבר' של גבעתי לרבות ההתנהגות המקוממת והמביכה של המח"ט וינטר עליה נחקר גם במצ"ח. למרבה הצער, הקצין וינטר בחר במקום להתמודד עם השאלות שהועברו אליו לפני שבועות ארוכים לנסות ולפגוע בתחקיר עוד טרם פרסומו".