הישג לבנט
גובשה "חבילת הסדרה" כוללת

חוק ההסדרה יעבור בלי סעיף עמונה, יבוצע מתווה נכסי-נפקדים ועוד. החבילה ממתינה לאישור היועמ"ש. "ההישג המשפטי הגדול ביותר ליו"ש".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

פרסום ראשון. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, גיבש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו "חבילת הסדרה" כוללת ליהודה ושומרון.

גורם בכיר בקואליציה אומר בשיחה עם ערוץ 7 כי אם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יאשר את הסיכומים - ''זה ההישג המשפטי ההיסטורי הגדול בתולדות ההתיישבות מאז 1967". אם היועמ"ש יסכל את "חבילת ההסדרה" הקואליציה צפויה להתמודד עם משבר לא פשוט.

על פי הסיכומים, חבילת ההסדרה כוללת העברת חוק ההסדרה בשלוש קריאות במליאה הכנסת, בלי סעיף 7 שמחיל את החוק רטרואקטיבית על פסקי דין קיימים (עמונה, תשעת הבתים בעפרה ונתיב האבות).

בנוגע לעמונה, יבוצע מתווה ''נכסי נפקדים'' בתצורתו המלאה, ותישאר נוכחות יהודית על הגבעה בה נמצא כעת היישוב.

בנוסף תהיה "רשת ביטחון" לחוק ההסדרה, כך שאם חוק ההסדרה יבוטל על ידי בג''ץ, יישאר בתוקף המתווה הקפריסאי ולפיו מפצים את בעלי הקרקע באמצעות טריבונל בינלאומי.

כמו כן, לבקשת ראש הממשלה נתניהו, יישום "חבילת ההסדרה" יידחה בחודש, ובכלל זה העתקת עמונה לחלקות הסמוכות במסגרת "נכסי נפקדים".

הגורם הבכיר בקואליציה אמר לערוץ 7 כי "אם החבילה עוברת את אישורו של היועמ"ש, נגמר עידן הבג''צים למעט תשעת הבתים בעפרה, עמונה ונתיב אבות. רווח והצלה יעמוד להתיישבות.

"אפשר יהיה לקבל משכנתאות, להרחיב חדרים ומרפסות. אנחנו בעידן של מהפכה שלא היה דבר כזה''. הגורם הדגיש כי "אם היועמ"ש מנדלבליט לא מאשר את זה אנחנו במשבר קואליציוני שלא ברור כיצד יסתיים".

בעמונה לא מרוצים

ממטה המאבק של עמונה נמסר בתגובה לחבילת ההסדרה שגובשה: "הציבור אינו טיפש: לא ניתן להיכנע לתכתיבי השמאל הקיצוני, להחריב ישוב פורח, לגרש מאתיים ילדים מביתם, ועוד לקרוא לזה 'חבילת הטבות להתיישבות'.

''מנהיגות אמיתית נבחנת ברגע האמת. עבור מאות אלפי נאמני ארץ ישראל עמונה היא המבחן וסמל המאבק. מי שיוותר על עמונה סופו שיוותר גם על עפרה, נתיב האבות ועתיד ההתיישבות כולה. מי שנבהל מאיומי סרק פוליטיים לא יוכל לעמוד גם במבחנים האמיתיים.

''אנו חוזרים ומבהירים: החרבת עמונה לא תעבור בשקט. כל האחראים לכך לא ינקו. אנחנו נהיה כאן באלפינו להגן על בתינו ולמחות על אזלת היד של הפוליטיקאים", נמסר.