ארון מתים שיינשא בהפגנת האבות
ארון מתים שיינשא בהפגנת האבותצילום: ארגון אבאמא

מאות גברים ונשים צפויים להפגין מחר (שלישי) בשעות הבוקר למען זכויות האבות הגרושים, בכניסה לבית המשפט העליון בירושלים.

בזמן ההפגנה ידונו שופטי העליון בהרכב מורחב בעתירותיהם של שלושה אבות גרושים, שילדיהם נמצאים אצלם מחצית מהזמן, ושנשותיהם לשעבר מרוויחות משכורות זהות או דומות לשלהם. האבות מבקשים מבתי המשפט להשוות את נטל ההוצאות בינם לבין נשותיהם לשעבר. זאת, במקום המצב הנוכחי, בו הם נאלצים לשלם לנשותיהם לשעבר אלפי שקלים מדי חודש, במקום להשקיע את אותם סכומים בילדיהם כאשר הם נמצאים אצלם.

ההפגנה, שקיבלה את אישור המשטרה, תכלול מיצג במסגרתו תיערך קבורה סמלית של אב גרוש, דגל ישראל יורד לחצי התורן והנאספים יאמרו קדיש.

"הזכות והחובה המוסרית שלנו לגדל ולחנך את ילדינו ולא רק לשלם מזונות", אמר אחד האבות המתכננים להשתתף בהפגנה, שביקש להזדהות רק באות ד', פן יבולע לו במסגרת הליכי הגירושין.

"קיימים עשרות ארגוני נשים. הנשים חזקות וזכויותיהן מעוגנות בחוק וטוב שכך, אך למרות שחלקן מרוויחות יותר מאיתנו ויש להן זכויות רבות כחד הוריות, ולמרות שחצי מהזמן הילדים אצלי, אני משלם לגרושתי למעלה מחצי משכורתי", הסביר. "מצבי עוד טוב – ישנם גברים רבים שבית המשפט קבע להם תשלומי מזונות הגבוהים ממשכורתם, ובגלל שבית המשפט נוטה לטובת האם, פעמים רבות האב קורס תחת נטל התשלומים, ומפה מתחיל כדור שלג של שכירת דירה קטנה שאינה מותאמת ללינת ילדים – ואז ההורות היא לא שוויונית בפועל".

האג'נדה הנסתרת

ד' הוסיף כי אף שהמפגינים הם אנשים נורמטיביים לחלוטין, הוא מכיר גברים רבים שגרושותיהם נוקטות בטקטיקה של הגשת תלונות שווא במשטרה, בבתי המשפט ובמערכות הרווחה, תוך שהן מנצלות לרעה את החוקים שנועדו להגן עליהן ועל ילדיהן מפני אלימות. לדבריו, נשים אלה גורמות לגבר להיעצר באשמת אלימות או "מסוכנות" על מנת לחסל אותו כלכלית ונפשית. "אם הפרדת אב נורמטיבי מילדיו אינו הפרת זכויות אדם" אמר ד', " איני יודע יודע מהם זכויות אדם".

דובר המפגינים, עו"ד ירון מידן, אמר לערוץ 7 כי בית המשפט העליון הוא שיכול לשנות את מצבם של האבות הגרושים בהסתמך על עקרונות השוויון והצדק. מאחורי פסיקותיו של בית המשפט קיימת אג'נדה נסתרת, הוסיף, ומסתתרים "אינטרסים זרים לחלוטין ליהדות, לציונות ואפילו לדמוקרטיה".

הוא אמר שהוא מקווה לראות בהפגנה גם חברי הכנסת האוהדים את מאבק האבות, כמו בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יואב קיש ואורן חזן (הליכוד).