בקבוקי תבערה. ארכיון
בקבוקי תבערה. ארכיון צילום: דובר צה"ל

שופטי בית המשפט העליון חנן מלצר, נעם סולברג ואורי שהם הפחיתו מספר חודשים מהעונשים שנגזרו על שישה צעירים ערבים מהכפר זמר בעמק חפר שיידו בקבוקי תבערה לעבר יהודים.

האירוע התרחש באוקטובר 2015 בין מחלף ניצני עוז למחלף באקה אל גרביה בכביש 6. הערבים הכינו בקבוקי תבערה והגיעו לאזור החממות של הכפר זמר שבו מצוי גשר להולכי רגל מעל הכביש, והשליכו ממנו בקבוקי תבערה שפגעו בכביש וגרמו לכלי רכב לסטות מנתיביהם במהירות גבוהה. איש לא נפגע.

בית המשפט המחוזי מרכז גזר על הערבים בין 12 ל-33 חודשי מאסר, אולם הערבים ערערו לבית המשפט העליון שהפחית לכל אחד מהם מספר חודשים מעונש המאסר, משום שעונשם של נערים אחרים מאותו כפר, שהשליכו אף הם בקבוקי תבערה, היה קל יותר.

שופטי העליון הסבירו, ''איננו סבורים כי יש ללמוד גזירה שווה בעניינם של המערערים מרמת הענישה שנקבעה במשפטם של האחרים. זאת, הן משום שאיננו סבורים כי רמת ענישה זו משקפת את הרמה הראויה בנסיבות העניין, והן משום שקיימים הבדלים רלבנטיים בין שתי הקבוצות.

''עם זאת, הגענו לידי מסקנה כי יש מקום להקלה מסוימת בעונשיהם של המערערים, כדי למתן, במידת מה, את הפערים העונשיים הרחבים אשר נוצרו בין שתי הקבוצות", נכתב בפסק הדין.