שמואל מידד (זנגי)
שמואל מידד (זנגי)צילום: חוננו

מנכ"ל ארגון חוננו, שמואל (זנגי) מידד, מתייחס הבוקר (רביעי) להסדר הטיעון שהושג בין הפרקליטות לבן עו"ד ציון אמיר המייצג את לוחם מג"ב בן דרי שהואשם בהרג נער ערבי שיידה אבנים על לוחמי מג"ב בביתוניא לפני כשנתיים וחצי.

"אנחנו פשוט השתגענו", אומר מידד, "שוב ושוב לוחמים בצה"ל ובמג"ב חוזרים משדה הקרב עם אזיקים. צריך לזכור במי מדובר. הרי ההרוג הוא נער ערבי רעול פנים שיידה אבנים יחד עם מאות ערבים נוספים במטרה לפגוע בלוחמים''.

לדבריו, אם לוחם פעל בניגוד לנוהל כזה או אחר ניתן לבדוק זאת בתוך המסגרת הצבאית שלו, "אבל הפרקליטות דורשת עונש מאסר ללוחם שחרף נפשו למען ביטחוננו, ובדרך כלל זה מגיע כתוצאה מלחצים של גורמים חיצוניים זרים ועוינים".

כאמור, אמש (ב') פורסם בערוץ 2 כי הושג הסדר טיעון עם בן דרי, לוחם מג"ב, שהואשם בהריגת צעיר פלסטיני והוא יורשע בגרימת מוות ברשלנות.

דרי, ששימש בעת האירוע כמפקד כיתה במשמר הגבול, טען כי ירה כדור גומי - אך במסגרת מתווה הסדר הטיעון המתגבש הוא צפוי להודות ולהיות מורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. בכתב האישום המתוקן ייכתב שכדור חי השתרבב למחסנית כדורי הגומי. ההסדר צפוי להיחתם בימים הקרובים, אך טרם נסגר סופית - ולא סוכם על העונש שיושת על הלוחם.

בכתב האישום נטען כי מחומר הראיות עולה שבניגוד לגרסת הנאשם, שלפיה ביצע ירי כדורי גומי בהתאם להוראות שקיבל, הוא פעל באופן מכוון כאשר ירה ירי חי לעבר מרכז גופו של הערבי, כשהוא מתכוון לכל הפחות לגרום לחבלה חמורה תוך צפיית האפשרות של מותו וכשהוא פועל להסתרת מעשיו בזמן אמת.

תקרית הירי אירעה במחסום ביתוניא ב"יום הנכבה" בשנת 2014, תועדה מראשיתה עד סופה ועוררה הדים רבים בארץ ובעולם.

בתגובה לפרסום מסר עו"ד ציון אמיר אשר מייצג את הלוחם, "אנחנו איננו מגיבים עד לשלב הסופי במשפט. יחד עם זאת אנו שבעי רצון מהעובדה שהפרקליטות לאחר שנתיים וחצי של משפט חזרה בה מטיעוניה".