רק מומחה אחד יחקור נפגעת עבירת מין

תצהיר חוק של השרה איילת שקד קובע כי נפגעת עבירת מין תיחקר בידי מומחה אחד בלבד. שקד: "נצמצם את הפגיעה בנפגעות".

אורלי הררי , ו' בכסלו תשע"ז

שקד בכנס
שקד בכנס
צילום: דוברות

שרת המשפטים איילת שקד השתתפה היום (שלישי) בכנס "נשים בחזית" של אתר סלונה. במהלך דבריה, בעת ראיון ליו"ר סלונה שירה מרגלית חשפה שקד תזכיר חוק חדש שמופץ היום.

על פי תזכיר החוק, יוכל בית משפט הדן בתביעת פיצויים של הנפגעת, להורות על מינוי מומחה מטעמו, כאשר הנפגעת תיבדק על ידו בלבד, דבר שיבטיח כי המומחה יהיה אובייקטיבי ואמין.

תזכיר החוק מתייחס לתביעה אזרחית לאחר הרשעה פלילית של התוקף. מטרת התזכיר, למנוע פגיעה נוספת בנפגעות עבירות מין. חוות דעת מומחה מטעם אחד הצדדים תותר רק במקרים מיוחדים.

כיום נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, המבקשים לתבוע פיצויים בתביעה אזרחית, נאלצים לגלול את סיפורם הקשה מספר פעמים: תחילה, הם נדרשים לצרף לתביעתם חוות דעת מומחה מטעמם שיוכיח את נזקיהם.

העבריין המורשע רשאי להיעזר במומחה מטעמו שיבדוק את הנפגע ויערער על טענותיו. בפועל, נפגעות עבירות מין נרתעות מהתמודדות נוספת ולא ממצות את זכויותיהן.

נפגעות עבירות מין הוכרו לא אחת כקבוצת נפגעות בעלות מאפיינים ייחודיים, המצדיקים מענה מערכתי מיוחד. מעצם טבען כוללות עבירות מין יסוד של פגיעה בגופו וחירותו של אדם ומביאות לתחושות אובדן פרטיות וצנעה.

מאפיינים אלה משליכים גם על אפשרות הגשתה של תביעה אזרחית לפיצויים כנגד הפוגע. פנייה של נפגעת עבירת מין למומחה, לצורך ביצוע בדיקה והערכת הנזקים ארוכי הטווח שנגרמו לה, כרוכה בקשיים משמעותיים מבחינת הנפגעת.

שרת המשפטים איילת שקד: "חובת המדינה לעמוד לצד נפגעות ונפגעי תקיפה מינית ולצמצם את הפגיעה בהן. סבלן של נפגעות עבירות מין חמור ביותר. תפקידה של מערכת המשפט היא למצות את הדין עם הפוגע, תוך שמירה על כבודה ורגשותיה של הנפגעת. ההליך המשפטי דורש תעצומות נפש ולא יעלה על הדעת כי נפגעות יירתעו ממיצוי זכויותיהן בשל החשש מפני התמודדות נוספת והצפה מחדש של פרטי הטראומה. אני מודה לח"כ עליזה לביא שעבדה איתי בשיתוף פעולה לקראת פרסום תזכיר החוק".

ח"כ עליזה לביא מ"יש עתיד" אמרה כי "מדובר בצעד חשוב נוסף בהגנה על נפגעות תקיפה מינית ובהקלה על סבלן. נפגעות ונפגעי תקיפה מינית נאלצים לעבור דרך ייסורים בכדי לממש את זכותם לפיצויים במשפט האזרחי, וזאת יש לציין לאחר שכבר הוכחה הפגיעה וקיימת הרשעה בהליך הפלילי. ההצעה הנוכחית תחייב את בית המשפט למנות מומחה מטעמו, דבר שיסייע לנפגעות הן בפן הכלכלי והן בפן הנפשי, ואין ספק כי מדובר בצעד חשוב וצודק בהגנה על הנפגעות.

"אני מברכת את השרה השקד על ההירתמות לנושא ומאמינה שזהו רק צעד ראשון, וכי בהמשך נמשיך ונפעל יחד על מנת להקל על נפגעות תקיפה מינית מן הטלטלה והעומס הנפשי איתן הן מתמודדות בהליך האזרחי", הוסיפה.