בג"ץ דחה פינוי האנדרטה בנתיב האבות

בית המשפט העליון הבהיר כי "לא ניתן להתעלם מרצונן של המשפחות להיערך להקמה מסודרת של אתר ההנצחה, במקום אחר".

רעות הדר , ז' בכסלו תשע"ז

בג"ץ דחה פינוי האנדרטה בנתיב האבות-ערוץ 7
אילן מורנו באנדרטה
צילום: אלירן אהרון

בית המשפט העליון החליט הערב (רביעי) כי יידחה פינוי האנדרטה לזכרו של עמנואל מורנו הי"ד בגבעת האבות.

השופטים קבעו כי "לא ניתן להתעלם מרצונן של המשפחות להיערך להקמה מסודרת של אתר ההנצחה במקום אחר, ולפיכך הוחלט להיעתר לבקשה ולדחות את מועד ההריסה".

הם ציינו כי העובדה שמדובר באתר הנצחה לא הובאה לידיעתו של בית המשפט, "כיוון שהגורמים המקצועיים לא יידעו את פרקליטות המדינה ואת הדרג המדיני על טיבו של המבנה. פליאה היא, כיצד התגלה טיבו של המבנה רק עתה, שלושה חודשים לאחר שניתן פסק דין הקובע מפורשות שיש להרסו ולמעלה מחצי שנה מאז שניתנה הודעת המדינה בעניין".

ועם זאת הבהירו השופטים כי הם מעוניינים להתחשב ברגשות המשפחות ולהיעתר לבקשת הדחייה ולממש את צו ההריסה עד ל-7 במאי 2017.

"ניתן להניח", מציינים השופטים, "כי עד למועד שנקבע יימצא פתרון לסוגיה רגישה זו, אשר יאזן בין רגשות משפחות הנופלים והציבור, לבין הצורך באכיפת הדין ובשמירה על זכויות הפרט. בד בבד, אין מנוס מלהבהיר כבר עתה כי המועד שנקבע לא יוארך רק בשל אי-מציאת אתר".

מוקדם יותר היום, סיפר סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) במליאת הכנסת כי מצא פתרון שימנע את הרס האנדרטה והמצפור לזכרם של חללי צה''ל סא"ל עמנואל מורנו וסגן אשר עזרא ז''ל בשכונת נתיב האבות בגוש עציון.

"בימים האחרונים פורסם כי ארגון השמאל שלום עכשיו דורש להרוס את האנדרטה לזכרם של שני הקצינים ואינו מוכן לדחייה של הביצוע בעוד שנה וחצי", אמר הרב בן דהן.

''אני שמח לבשר לכם כי לאחר שסיירתי במקום מצאתי כי ניתן להעתיק את האנדרטה מספר מטרים קטן צפונה ובכך האנדרטה והמצפור יישארו שלמים ולא נראה מחזות של הרס אנדרטה לזכרם של גיבורי ישראל", הוסיף.

כאמור, מדובר באתר הנצחה לזכר חללי צה''ל עמנואל מורנו ועזרא אשר ז''ל שהוקמו בשכונת נתיב האבות ביישוב אלעזר. המנהל האזרחי ביקש להרוס את האתר בקרוב ולא להמתין עד לפינוי כלל שכונת נתיב האבות בעוד כשנתיים ושלושה חודשים, בהתאם לפסיקת בג"ץ.

משפחות החללים פנו לבג"ץ בדרישה לדחות את ההרס ולהמתין עד להקמת אתר הנצחה חלופי במקום אחר. כאמור, סגן שר הביטחון מצא פתרון שיאפשר העתקת האנדרטה והמצפור כמה מטרים בלבד.