הרפורמה במכון התקנים יוצאת לדרך

המהלך החדש יפריט את שוק בדיקות התקינות ויפתח אותו לתחרות. במקביל יידרש המכון לצעדי התייעלות.

ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ז

יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן
יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן
צילום: Miriam Alster/Flash90

ועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן אישרה אמש (שלישי) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של הרפורמה במכון התקנים שנכללת במסגרת בחוק ההסדרים ותובא להצבעה עם תקציב המדינה עד סוף השנה.

לאחר שורת דיונים שהתנהלו בוועדת הרפורמות בחודש האחרון בהם התעוררו מחלוקות בין נציגי האוצר וההסתדרות, הגיעו הצדדים להסכמה והושג נוסח שאושר פה אחד אשר יוציא את הרפורמה לדרך.

יחד עם הרפורמה במכון התקנים אישרו חברי הועדה לקריאה שנייה ושלישית את הסעיפים במסגרת הצעת חוק פקודת הייבוא והייצוא, שיגבירו את התחרות בתחום בדיקות התאמה למוצרי יבוא, זאת לשם התאמתם לדרישות תקן רשמי.

כיום, נהנה מכון התקנים ממונופול בכל הנוגע לקביעת התקינה על מוצרים מיובאים ועל פי השינוי המוצע בהצעת החוק יוסמכו עשרות מעבדות ברחבי הארץ אשר יתחרו במכון התקנים בקביעת תקינה.

אחת מסוגיות המחלוקת הייתה סוגיית עובדי המכון שיאלצו לסיים את תפקידם עקב פתיחת השוק לתחרות.

על פי ההסדר אליו הגיעו נציגי האוצר ונציגי מכון התקנים, מתוך 1,040 עובדי המכון יפרשו 380 עובדים. ה

מדינה תממן את עלות 80% מ-100 העובדים הראשונים שיפרשו ו-90% מעלות 200 העובדים הבאים שיפרשו.

ההפרש בין עלות הפרישה, למימון האוצר, ייזקף למכון כהלוואה ממשרד האוצר. 40 עובדים זמניים וכן 40 עובדים שאינם קבועים, יפוטרו.

עוד סוכם על הסכם תקינה רב שנתי. על פיו יופקד המכון על כתיבת תקינה וולונטרית למדינה בעלות של כ-120 מיליון שקלים לשנה. עוד סוכם, כי בוועד הפועל של מכון התקנים יכהן נציג ועד העובדים במקום נציג ציבור בעל מומחיות פיננסית. הוועד הפועל של המכון ימנה 15 חברים במקום 30 שהיו בעבר.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי כהן, אמר כי "הרפורמה במכון התקנים היא אחת הרפורמות החשובות שתאושר במסגרת חוק ההסדרים. לרפורמה זאת יש השפעה ישירה על יוקר המחייה, וכן על הצמיחה עבור העסקים הקטנים והבינוניים. הורדת עלויות התקינה, צמצום משך זמן הבחינה וחשוב מכל מניעת ניגוד עניינים יסייעו להרחבת מגוון המוצרים בשוק הישראלי. וכשכך יסייעו בהפחתת יוקר המחייה, וכן יקלו על חברות קטנות וחדשות להגדיל את היקפי הסחר באופן שיסייע לצמיחה במשק".

ח"כ רועי פולקמן הוסיף כי "אחרי שנים של ניסיונות, ומעורבות של בעלי אינטרס, הצלחנו לאשר הצעת חוק חשובה שתייעל את ועדות התקינה ותאפשר כניסת מעבדות פרטיות. פתיחת השוק לתחרות, תגרום להוזלה משמעותית ביוקר המחייה, בלי להתפשר על הבטיחות".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שהגיע לדיון ציין כי "מדובר בפתח לשיתוף פעולה בין הממשלה לעובדים, מה שיוביל להוזלת יוקר המחיה. אני מאמין שהמכון יישאר איתן וימשיך לפרוח".