פחות שירותי בריאות לתושבי הפריפריה

כך עולה מדו"ח אי השיוויון שפרסם משרד הבריאות - ומעלה תמונת מצב בעייתית מאוד בפער בין השירותים במרכז לבין האזורים המרוחקים יותר.

רעות הדר , ח' בכסלו תשע"ז

פחות שירותי בריאות לתושבי הפריפריה-ערוץ 7
מיטות אשפוז בבית חולים. מחסור גדול
צילום: פלאש 90

דו"ח אי השוויון ברפואה של משרד הבריאות מעלה היום (חמישי) פערים גדולים מאוד בין מערכת הבריאות בגוש דן ובירושלים, לבין המתרחש באזורים מרוחקים יותר מהמרכז.

כך לדוגמא, שיעור הרופאים המועסקים במחוז תל אביב - 5.1 רופאים לכל אלף בני אדם, הוא פי שניים משיעור הרופאים המועסקים במחוז הצפון - שם קיימת כמות הרפואים הקטנה ביותר לנפש - 2.3 רופאים לכל אלף בני אדם.

יצויין כי ב-15 השנים האחרונות חלה ירידה משמעותית במספר הרופאים באיזור הצפון, לעומת עלייה גדולה שחלה במספר הרופאים בירושלים ובאיזור הדרום.

הדו"ח מציין כי חלה ירידה מתמשכת במספר מיטות האשפוז בישראל - המצויה במקום נמוך מאוד בנושא זה בדירוג ה-OECD. בישראל 2.3 מיטות לכל אלף בני אדם ותפוסתן גבוהה מאוד. גם כאן אם בתל אביב המצב טוב יחסית, בדרום כמות מיטות האשפוז נמוכה בצורה יוצאת דופן - וכך גם באיזור הצפון.

דווקא בעניין תוחלת החיים הישראלית, מביא המסמך בשורות טובות. הגבר הישראלי הממוצע חי 80.3 שנים, גבוה משמעותית מהנתונים של מרבית מדינות ה-OECD.

חה"כ מאיר כהן (יש עתיד) הגיב לנתונים ואמר, "לצערי אני מכיר את הנתונים, כמי שהקים מרכז לרפואת חירום בדימונה מכספי פילנתרופיה, והכין דו"ח דומה כבר לפני שמונה שנים. לא מפתיע אך כלום לא קורה. בלי מאמץ ממשלתי כולל, גם כלום לא יקרה. מקווה שראש הממשלה יקדיש רבע מהזמן שהקדיש לעמונה ויציבות ממשלתו להתמודדות עם הנתונים הקשים האלה, הנוגעים לחיים עצמם".

ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני) הוסיף כי "ממשלת ישראל מזניחה את הפריפריה ומשחקת בחיי אדם. עמונה במקום דימונה, זו לא טעות, זו מדיניות. במדינת ישראל שאורכה לא רב אסור שתהיה בכלל פריפריה, אנחנו לא סין ולא ארה"ב. אני דורש מהממשלה לקחת אחריות, על כל אזרחיה".