זה לא רק ספורט

מאבקם של ספורטאים שומרי שבת התאגד לאחרונה סביב ארגון 'נבחרת השבת', שמתכוון לפעול להשגת פתרון שיאפשר גם להם להשתתף בתחרויות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ז

זה לא רק ספורט        -ערוץ 7
הבקשות להזיז את הגמר בקליעה משבת נענו בשלילה. עמיחי זיו, מתחרה דתי בענף הקליעה
צילום: גיל סימקוביץ'

לפני שבועות אחדים, בעיצומה של השבת, נערך שלב הגמר באליפות הפועל בקליעה. ספורטאים שומרי שבת כמו אבישי ברט, עמיחי זיו וגדי סגל לא יכלו ליטול חלק בגמר. גם פניות ליו"ר התאחדות הקליעה, עו"ד יצחק יונסי, באמצעות עורך דין בבקשה להזיז את האליפות ליום חול נענו בשלילה.

מי שניסה להיחלץ לעזרתם הוא סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן, ששיגר מכתב ליו"ר התאחדות הקליעה, בטענה שקיימת הדרה של הספורטאים שומרי המסורת והדתיים ממשחקי ההתאחדות.

"אין ספק שזוהי תופעה שאינה רצויה ואינה תואמת את ערכיה של מדינת ישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית. בטוחני שבעזרת מאמץ לא גדול, ניתן לאפשר למעוניינים בכך את הבחירה, האם להתחרות בימי שישי או במוצאי שבת. כך יצאו כולם נשכרים", כתב סגן השר אלי בן דהן.

יו"ר התאחדות הקליעה עו"ד יונסי כתב בתגובה כי "התאחדות הקליעה הייתה מאז היווסדה ידועה כגוף המקיים תחרויות ביום השבת, ולכן הקלעים הדתיים אשר הצטרפו כחברים בהתאחדות ידעו מראש כי לא יוכלו להתחרות ביום שבת. לכן כל ניסיון להפוך את הקערה על פיה ולשנות את סדרי עולמה של התאחדות הקליעה, תוך כדי פגיעה אנושה במקצועיות הספורט ויכולת קידום הספורט והספורטאים, הינו ניסיון לכפות את ערכי הדת על הספורט במדינת ישראל".

תחרות נגד השעון

הדוגמה הזאת היא רק אחת מני רבות. לא מעט ספורטאים דתיים, בעיקר בני נוער, מגיעים להישגים – כולל אליפות המדינה, אבל לא מצליחים להגיע לשיא שכן מרבית התחרויות מתקיימות בשבת.

עודד רביבי, ראש המועצה האזורית אפרת, הוא אב לעמיעד בן ה‑13, אלוף ישראל בשחייה באחד המקצים. "הבן שלי זכה בקיץ האחרון באליפות ישראל במקצה 200 מטר פרפר", מספר רביבי ל'בשבע' ומוסיף: "באופן מפתיע, דווקא במדינת ישראל ידו על התחתונה, כי רוב התחרויות מתקיימות בשבת. גם אם מתירים לו לבצע מדידות מוקדמות – ידו על התחתונה כי הוא מתמודד מול השעון במקום מול מתמודדים שווים בכוחם. בספורט תחרותי מתמודדים אחרים רק ממריצים אותך לקבל תוצאות טובות יותר".

זה עוצר אותו מלהתקדם?

"השאלה היא תיאורטית. אם הוא קופץ בתחרות מול השעון והוא משיג תוצאה מסוימת, אף אחד לא יכול לומר אם מול מתמודדים אחרים הוא היה משיג תוצאה טובה יותר. אבל אין לנו ספק שהעובדה שהוא לא יכול להתחרות בשבת, מונעת ממנו למצות את מלוא הפוטנציאל".

רביבי מוסיף כי גם ההקלה של תחרות נגד השעון הופכת בעצם למעמסה. "יש תחרויות שבהן הפגיעה יותר קשה – בעיקר במוקדמות. צריך לעשות הרבה מקצים ומפצלים את המוקדמות לימי שישי ושבת במשך כמה שבועות. בגלל שהוא שומר שבת, אם הוא רוצה להתחרות בארבעה מקצים – בדרך כלל שחיין עושה מקצה אחד בשישי ואחד בשבת. הוא עושה את שניהם בשישי והעומס עליו גבוה הרבה יותר".

והעומס הזה שוחק יותר?

"תחרות ביום שישי לא מאפשרת את מלוא הפוטנציאל. כי אם יש ביום שישי מקצה בוקר וצהריים – הצהריים יוצא כבר סמוך לשבת. ואז הוא יכול למצוא את עצמו קופץ שלוש פעמים ביום שישי אחד לבריכה כדי להשיג את הקריטריון לתחרות, להבדיל משחיין רגיל שיש לו זמן מנוחה".

"האיגודים מאובנים"

בחודשים האחרונים קם ארגון חדש, 'נבחרת השבת' שמו, שהקימו נחמן רוזנברג והאסטרטג איתן זליגר, בעצמו אב לספורטאית מצטיינת.

"העניין התחיל אצלי לפני שנה וחצי, כשנאלצתי להסביר לבת שלי שלאליפות ישראל בשחייה צורנית, שאליה היא כל כך שאפה, היא לא תוכל להגיע כי היא נקבעה לשבת. הדמעות שנשפכו שם הניעו אותי לפעול", הוא מספר. "הבטחתי לה באותו רגע שאני אעשה כל מה שאני יודע ויכול כדי שזו תהיה הפעם האחרונה. ברמה האישית פתרנו את הבעיה, והחל מאמצע השנה שעברה הוחלט שלא יהיו תחרויות שחייה אמנותית בשבת לילדים ולנוער. אבל זה ממש אישי. הבנתי שצריך לנסות למצוא פתרון לכלל הספורטאים. הגיעו אלינו עוד הורים והחלטנו להתאגד ציבורית".

מה המשימה של 'נבחרת השבת'?

"אנחנו לא מתכוונים להיות אגודה לספורטאים שומרי שבת. אנחנו רוצים לפתור את הבעיה באופן כללי וקטגורי לכולם. אנחנו שואפים שלכל ספורטאי שומר שבת תהיה אפשרות להתחרות בתחרויות רשמיות של מדינת ישראל. איך להתחרות? כל איגוד יכול וצריך לתת את הפתרון שלו".

כשאיפה זה נפלא, אבל בשטח זה הרבה יותר מסובך.

"הפתרון יהיה או משפטי או חקיקתי. אנחנו לא מתלהבים מהפתרון החקיקתי כי הוא בעייתי בספורט. אנחנו גם לא רוצים פתרון משפטי. היינו מעדיפים פתרון וולונטרי, שכל האיגודים יתחייבו לנושא הזה. אבל האיגודים מאובנים ומיושנים ומפחדים מכל שינוי. התירוצים הם איך נשיג שופטים ואיך נשיג אולמות, למרות שבעבר הצליחו לעשות את זה".

זליגר נושא זיכרון רע טרי מאוד. "ביום שישי לפני שבועיים הייתה לנו תחרות שחייה אומנותית. היא החלה בשתיים בצהריים והייתה הבנה שבתי תוכל להתחרות מוקדם כדי שלא להיכנס לשבת. ואז בשלוש וחצי השבת התקרבה והייתי צריך להתחנן על נפשי שייתנו לבת שלי להתחרות. אמרתי לעצמי: 'זה לא ייאמן, אני צריך להתחנן כדי לא להתחרות בשבת?'. זה נתן לי עוד אנרגיות לקדם את העניין הזה".

מספר הספורטאים הדתיים בכלל הענפים מצדיק התערבות כזאת?

"זה נכון שלא כולם חושבים שספורט הולך עם הלכה, אבל הרבה יותר אנשים שאנחנו מזהים כדתיים נמצאים בתוך זה. אין כמעט משהו ציבורי שאין בו דתיים. רק בתחרויות ספורט לילדים ולנוער אין כמעט דתיים. בקושי רואים כיפות. הורים לא רוצים להגיע לסיטואציה הזאת, כפי שאני חווה אותה, ולעתים מעדיפים לא לנתב את הילדים למסלול הזה. יש פה עניין מוסרי. אתה מכיר דבר ציבורי בישראל שלא ייתנו לערבים לעשות? לאתיופים? לנשים? למה מדתיים מונעים להתחרות בספורט?" הוא תוהה.

אם לא יימצא פתרון אחר, הארגון יכוון את עצמו לעתור לבג"ץ בדרישה שספורטאים שומרי שבת יוכלו להתחרות בתחרויות ארציות.

בתו של איתן, רותם בת ה‑13 וחצי, עוסקת כאמור בהתעמלות אקרובטית. "בנבחרת אצלנו מתחשבים בי וכולם יודעים שאני לא מתאמנת ולא מתחרה בשבת", היא מספרת. "באחת התחרויות היינו צריכים לישון אצל משפחה שגרה קרוב למקום התחרות, כדי להגיע למקצה שלנו, שהתחיל מיד עם צאת השבת. התחרות כולה הייתה בשבת ולנו הדתיות עשו מקצה מיוחד. אני מקווה שבעתיד זה יהיה ברור שתחרויות לא יתקיימו בכלל בשבת, ולא נצטרך להיות במתח כל פעם מחדש מתי נקבעה התחרות, ונתעסק רק בספורט עצמו".