הזדמנות אחרונה להעברת סעיף עמונה

אביחי בוארון מאוכזב מבנט וסיעתו שהותירו את יישובו מאחור, לאחר שתושביו הובילו את חוק ההסדרה נגד כל הסיכויים

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ז

תושבי עמונה גילו השבוע לתדהמתם שהם נותרו מאחור, כשמנהיגי המחנה הפוליטי שעליהם שמו את יהבם מציבים בחזית את העברת חוק ההסדרה.

"התחושות קשות מאוד. אנחנו פגועים מראש הממשלה ומשר החינוך שלא עשו את הצעד הנוסף כדי להגן גם על תושבי עמונה", אומר אביחי בוארון, ראש מטה המאבק של עמונה. "תושבי עמונה בחרו בנתיב ארוך ומייגע של הסדרה, נתיב שכולם, כולל ראש הבית היהודי ושרת המשפטים, לא נתנו לו סיכוי. בחרנו בדרך הזאת כי זו דרך להסדרת כל היישובים כולל עמונה. עצוב לנו שנפתלי בנט לא לקח אותנו בחשבון".

"אנחנו לא יודעים למה הוא החליט ברגע האחרון לוותר על עמונה", הוא אומר. עוד לפני שנשאל אם ציפה שבנט ייאבק על עמונה גם במחיר סרבנותו של כחלון שתביא לפירוק הממשלה, הוא מקדים וקובע: "אנחנו יודעים שכחלון היה כבר בשל להבנות כאלה או אחרות שאפשרו את השארת עמונה". כשהוא מתבקש לפרט, מעדיף בוארון לשמור על עמימות: "אין מה להסביר. בנט יודע הכול. אני רק יכול לומר שכחלון הסכים להתכנס לנוסחה ששומרת גם על כבוד בית המשפט וגם מחזירה את פסק הדין לעיון מחודש של בית המשפט. מדובר למעשה בסעיף 7 מרוכך".

כלומר, נפגשתם עם כחלון או עם נציגיו?

"אני לא מאשר ולא מכחיש".

סעיף 7, נזכיר, נועד לכלול בחוק ההסדרה את המקומות שעליהם קיים פסק דין חלוט: עמונה, תשעת הבתים בעפרה ונתיב האבות. ראש הממשלה והשר בנט הוציאו את הסעיף מחוק ההסדרה, ובכך סללו את הדרך לאישור החוק.

או הסדרה או מאבק

ומה כעת? בוארון עדיין לא אומר נואש. לאחר שבניגוד לדעתם של מומחים, מנהיגים ופרשנים, נאבק למען חוק ההסדרה והצליח, הוא עדיין מאמין שאפשר לחולל מפנה. המפנה הזה מגיע מכיוון לא צפוי: העתירות החדשות שהוגשו השבוע נגד חלקות נכסי הנפקדים שאליהן תכנן ראש הממשלה להעתיק את עמונה. "עכשיו, אחרי שהעתירות הללו המיתו למעשה את מתווה נכסי נפקדים, הדבר היחיד שנותר הוא שבנט ייגש לראש הממשלה ויאמר לו שלנוכח שינוי הנסיבות אין ברירה אלא לחזור לכחלון ולסיעת כולנו ולכפות עליהם משמעת קואליציונית בהכללת עמונה בחוק ההסדרה".

בוארון מחדד את דבריו ומדגיש כי לנוכח המאזן הפוליטי שנוצר די בתמיכת חבר כנסת אחד מסיעת כולנו כדי להעביר את החוק. "יש 55 נגד ו‑55 בעד ובאמצע עשרת הנמנעים של כולנו. אצבע אחת בלבד שתעבור מ'נמנע' ל'בעד' יכולה להציל את היישוב הזה. אצבע אחת תביא למצב שבו 200 ילדים לא ייעקרו מבתיהם. איך אפשר לישון בלילה עם הידיעה שאצבע אחת גורמת לעקירה של יישוב שלם, לטראומה גדולה כל כך?".

מה לגבי התנגדותו הצפויה של בג"ץ לחוק?

בוארון מזכיר כי החשש הזה קיים גם כעת, עם חוק ההסדרה המקוצץ. "בג"ץ יכול להפיל את החוק עם או בלי עמונה, אבל דיה לצרה בשעתה. אנחנו עכשיו בזירה הפוליטית ובה צריך להעביר את החוק. הרי הגנת בג"ץ היא לא התורה של כחלון. יש לו את התקציב, את התאגיד ועוד הרבה עניינים אחרים שחשובים לו. מעבר לכך אני שב ואומר שדובר כבר על נוסח מרוכך של סעיף 7, כזה שלא ייחשב לאצבע בעינו של בג"ץ. הנוסחה הזאת קיימת. את כל זה בנט ונתניהו יכלו להבין".

בוארון משוכנע שלא היה אפילו צורך למשוך את העימות מול נתניהו עד כדי הפלת הממשלה. "בנט לא היה צריך להפיל את הממשלה, כי כחלון לא רוצה להפיל את הממשלה. הסקרים מלמדים שלא טוב לו בחירות והדבר אחרון שהוא רצה זה שהממשלה תתפרק".

גם חרב בית הדין בהאג המתנופפת מעל אישור עמונה, זו שהפכה לאימתם של נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה, לא נעלמה מעינו של בוארון. הוא מזכיר שהחרב הזאת מתנופפת ממילא על חוק ההסדרה גם בלי עמונה, "אז אם הוא כבר מסתכן מול האג, למה לא ללכת צעד נוסף לטובת עמונה?" הוא מקשה.

ובכל זאת, בנט, שקד והאחרים מדברים על הישגים לא מבוטלים עד כדי הכתרתם כמהפך היסטורי. כל אלה מבוטלים?

"חוק ההסדרה קודם תוך מאבקים לא מבוטלים על ידי אנשי עמונה הגיבורים, ובהתחלה בניגוד לעמדתם של ראשי הבית היהודי ושל בכירים בהתיישבות ובתקשורת. כולם ביקשו שנסכים לפתרון שבות רחל כי אין סיכוי שהחוק יעבור, אבל התושבים ויתרו על הנוחות שלהם למען העברת חוק ההסדרה, בשביל 4,000 משפחות שחיות בבתים לא מוסדרים ברמה כזו או אחרת, בתים שסכנת פינוי מרחפת מעליהם. אנשי עמונה נשכבו על הגדר כדי שכל שאר הכוח יעבור לחוף מבטחים, אבל ציפינו שאחרי שהם עוברים, יושיט המפקד יד ויעביר גם אותנו פנימה, וזה לא קרה. כעת יישוב של עשרים שנה הולך להתפנות כי לא עשו את המאמץ הנוסף".

ומה על אידיאולוגים כמו אורית סטרוק וח"כ סמוטריץ' שמברכים על העברת החוק? הם לא רואים את מה שאתם רואים?

"אורית סטרוק בתחילה לא האמינה בחוק, ואני שמח שהיא מאמינה בו כעת. סמוטריץ' האמין בחוק ולחם למענו מההתחלה. כעת גם הוא נבוך מהתוצאה לצד השמחה על ההישג. זו מבוכה על החרבת יישוב יהודי שלם, כאשר מי שמתגורר בו אלו אותם אנשים שהביאו את ההישג בגופם וברכושם".

ואחרי הכול, לאן המאבק הולך כעת?

"אם בנט לא יעשה את הנדרש ממנו כעת, לאחר מות מתווה נכסי נפקדים, ולא ידרוש להחזיר את סעיף 7 לחוק ההסדרה, לא תהיה ברירה וניערך בכל הכוח לפינוי. נקרא לציבור לבוא לעמונה כבר מהשבת הקרובה. לא ניתן שיחריבו את הבית שלנו, אבל אנחנו עדיין מקווים שבנט, ראש המפלגה שחרתה על דגלה את ארץ ישראל, ידרוש למתוח את שמיכת ההסדרה כדי שהיא תכסה גם את עמונה. אם זה לא יקרה - החרבת היישוב היהודי הזה תהיה על הידיים שלו ושל ראש הממשלה. הפינוי שאף אחד לא רצה להגיע אליו, יהיה באחריותם".