בני עקיבא
בני עקיבאחזקי עזרא

לכבוד שבת הארגון של בני עקיבא, יצאנו לבקר, לבדוק ולשמוע מכמה סניפים איך העניינים מתקדמים. וכמובן, לקבל טיפ קטן למדריכים והחניכים.

מי לא עבר את זה בחיים? חודש ארגון, לחץ לסיים את הריקוד שנמצא עדיין בשיפוצים, מדריך לחוץ, חניך שמח, קומונרית באטרף נקיון ומדריך שנגמר לו הכוח...

בשבוע השיא של חודש ארגון בתנועת בני עקיבא יצאנו ושאלנו שלוש קומונריות את כל מה שחייבים לדעת לקראת שבת ארגון.

שלוש הקומונריות הן: אביה זינו קומונרית סניף נ"ס במעלה אדומים, אודיה קומונרית ביישוב אבני חפץ ושירה לנדאו קומונרית ביישוב מורשת.

בפתיחת הראיון קיבלנו מהן הסבר קצר על הנושא של החודש שהוא 'ופרצת', והמשמעות שלו.

אודיה סיפרה לנו כיצד היא רואה את הנושא:

א. העניין הוא לגרום לחניכים להיות חלק מתנועה שמשלבת בתוכה גם תורה וגם עבודה, להבין את החיבור שלנו לשני הערכים האלה.

ב. למצוא את הכוחות שטמונים בנו ובכל חניך ומשם למצוא את הכוח שלנו כשבט ואז כסניף ומשם לפרוץ כתנועה גדולה עם הכוחות שלנו.

לשאלתנו כיצד הנושא בא לידי ביטוי בפעילות חודש הארגון, היא עונה כי הם פעלו לפרוץ את גבולות הסניף ולצרף את ילדי קהילת העולים מפרו המתגוררת ביישוב.

שירה מסניף מורשת סיפרה על שבת קו לחיים שהחניכים הרימו בסניף, ודאגו לכל, מהדברים הקטנים בשבת עד לדברים הגדולים, כולל התרמה, תיאומים וכו' וזה בדיוק הפריצה עליה חשבה, לצאת מגבול האני העצמי שלי ולתרום לחברה.

לאחר ששמענו על נושא החודש, שאלנו את אביה על המזכ"ל החדש שנכנס לתפקידו לפני כחודש, "המזכ"ל החדש, יאיר שח"ל, הוא מנהיג ומאוד מחובר לסניפים ולשטח. הקריאה של התנועה לסניפים "ופרצת - מגדילים את התנועה" מעידה על דרך חינוכית, דרך שלא מוותרת על אף חניך וההבנה שכל ילד בעם ישראל יכול לקחת חלק בדבר המדהים שנקרא 'בני עקיבא' ".

פעמים רבות בתוך הלחץ של של סוף החודש שוכחים את המטרה ואת ההנאה לכן, ביקשנו מהקומונריות המלצות איך אפשר לסיים את החודש יותר בקלות למרות הלחץ והעומס, וכמובן איך לצאת ממנו עם חיוך.

אילו עצות אפשר לתת למדריכים לשבוע האחרון ולהמשך השנה?

אביה: "חודש ארגון זה חודש אינטנסיבי, חודש שבו רואים את החניכים מעבר למסגרת של יום שלישי ושבת, זה חודש ארוך שבו רואים את השבט בשיא פעילותו".

"החודש צריך לשמש כמנוף לכל השנה ולכן אסור שאחרי חודש הארגון תהיה 'נפילת מתח' לכן, אני ממליצה לכל זוג מדריכים להיפגש יחד עם הקומונרית לישיבת שבט אחרי חודש ארגון ולראות איך משתמשים בחודש הזה כמנוף, איך עולים מדרגה עם השבט ואיך ממשיכים בדרך החדשה".

אודיה ממליצה "לזכור גם ליהנות מהרגע! להמשיך לעשות ולפעול. כן, יש עומס אבל, לעצור רגע ופשוט להתבונן ולראות איזה סניף מדהים יש לנו, ופשוט לעצור לנשום וככה להנות מכל השבת וההופעות".

ולחניכים? איזה טיפים אתן יכולות לתת להם?

אביה: "לחניכים אני רוצה לומר שהכי חשוב הוא הגיבוש שעברתם בחודש, הערכים שקיבלתם, ההסתכלות שלכם על חבר בעין טובה. אל תשכחו אחרי חודש כזה מדהים להוכיר תודה לאלו שבלעדיהם החודש לא היה אותו הדבר - למדריכים שלכם שמשקיעים אין סוף למענכם. בע"ה שתזכו לפרוץ דרך חדשה, דרך טובה ומבורכת".

אולי רעיונות לאמצעים וויזואלים שאפשר לשלב בהופעה?

אביה: "תמיד נחמד להוסיף משהו להופעה שאתם מעלים, אם זו הצגה, אז חפצים שתואמים לדמויות. ואם זה ריקוד, אז אפשר להוסיף חפץ אחיד לכולם (כובע,כפפות וכו')".