'אל תשוו בין הראשון לציון לאביו'

הרב חיים אמסלם לא מבין את השתלחויות הרב יצחק יוסף בשירות הלאומי, ברבני צוהר וב"כל מי שלא נוהג ופוסק כמותו".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ז

לא מבין למה טובות ההשתלחויות. הרב אמסלם
לא מבין למה טובות ההשתלחויות. הרב אמסלם
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מבקר הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת 'עם שלם', את דבריו החריפים של הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, נגד שירות לאומי לבנות וקביעתו שזו אינה דרכה של תורה.

"אני שומע את דבריו וגם את ההשתלחויות שלו כלפי כל מי שלא נוהג, חושב או פוסק כמותו כמו רבני צוהר ותוהה מה המקום של ההשתלחויות האלה, הרי שומעי לקחו, אותו ציבור שנמצא ב'יזדים', הוא ציבור ידוע, ציבור של אנשי ש"ס ששייך לתפיסה שבה בלאו הכי לא זקוקים לאמירתו, אבל בעיקרון מדובר בדברים שקשורים להנהגות אישיות ומשפחתיות. כל אדם יש לו רב ויעשה מה שרבו מורה לו. גם ברבני הציונות הדתית לא כולם חושבים ופוסקים אותו דבר. בוודאי בנושא שירות צבאי לבנות, ולגבי שירות לאומי יש דעות לכאן ולכאן, אבל למי מועילות ההשתלחויות הללו?".

מוסיף הרב אמסלם ומציין כי דווקא בתקופה זו, בה הצבא מבקש להרחיב את מעגל החיילות המשרתות במערך הלוחם בשל חוסר בלוחמים בנים, הייתה צריכה לבוא קריאה רבנית לבני הציבור החרדי שאינם לומדים לצאת ולהתגייס, "אם צה"ל מנסה לגרד את תחתית החבית ולשבץ בנות לוחמות בקרבי, יש לזה סיבה. כנראה שלצה"ל חסרים בחורים, ובמקום אותם בחורים חרדים שלא משרתים ולא לומדים אלא מסתובבים וצורכי סמים כפי שראינו את הנתונים באלעד, עיר שרובה ככולה חרדית וראש העיר אמר שמדובר במצב של מגיפה, אז במקום חיי הבטלה והפשע הללו לבוא ולעודד אותם ולומר למי שלא לומד שילך ויתגייס ויתרום לשוויון בנטל ויעשה משהו שמועיל במקום להרהר כל הזמן על ענייני גיוס בנות, אולי זה היה מועיל יותר".

"הוא אמר גם שאביו הרב יוסף נפטר בגלל חוק הגיוס. אני חושב שהוא נפטר כי היה חולה בסוכרת והגיע לגיל מופלג של 94, שזה סביר מאוד, אבל אם כבר הוא מחשב חשבונו של עולם אז אולי הוא נפטר לנוכח דאבון הלב שש"ס וגרורותיה הביאו לו בשנים האחרונות על מורשעיה ופושעיה? די כבר מהדברים הללו. הגיע הזמן שהוא יבין שתפקידו של רב ראשי הוא להרבות אהבת ישראל ולא מחלוקת".

הרב אמסלם מעיר ומציין כי הוא אינו סבור שרבים לוקחים את האמירות הללו ברצינות. "לעיתים זה נראה כמו חיפוש תשומת לב בדברים שאינם לעניין".

"לאחרונה הוא האשים את רבני צוהר, שאני מכיר רבים מהם ואני יודע שאין בהם כל אשמה, ולומר שהם מורים לאפשר לנשים לדרוש בפני הציבור, כאילו יצא פסק של אלף רבני צוהר לכל בתי הכנסת של הכיפות הסרוגות שבדרשת ליל שבת במקום הרב תעמוד אישה ותדרוש. אלו דברי ילדות ודברי הבל. התגובה של הרב סתיו הייתה הגיונית וסבירה. אם יש מישהו שממוטט ומסיים את דרכה של הרבנות הראשית לישראל אלו השתלחויות מעין אלו. אני סובר שגם פסקים מסוימים של הרבנות ראשית הוציאו אותה אל מחוץ למחנה והפכו אותה ללא לגיטימית, אבל אם כך, שימשיך הרב יצחק יוסף ובסוף ימצא את עצמו עם מנין וחצי מאמיניו בבית כנסת היזדים".

לטעמו של הרב אמסלם "הרבנות הראשית בישראל הפכה מזמן לתעשיית סידור ג'ובים. לדאבון לבנו אנחנו רואים מה מתפרסם לגבי תעשיית הכשרויות, שזה איום ונורא, דברים שלא מוסיפים כבוד לרבנות הראשית. רבנים חכמים צריכים לבוא אליו ולומר לו בצורה מאורגנת שתפקידו לפסוק וללמד תורה כפי שצריך ואם הוא מעוניין לעסוק בפוליטיקה שימצא במות אחרות לכך".

לקראת סופה של השיחה אתו נשאל הרב אמסלם אם יתכן והבימה בבית הכנסת של היזדים משמשת לשיח תורני ברמת העם ולא שיח מעונב, וכאביו בשעתו גם הרב יצחק יוסף מאפשר לעצמו להתבטא באופן מעט יותר משוחרר, ולעיתים הוא גם תוקף ומבקר את הזולת בשל הסגנון הזה. הרב אמסלם עורך מיידית הפרדה מוחלטת בין הרב עובדיה יוסף זצ"ל לבין בנו: "הרב עובדיה היה גאון ישראל בכל קנה מידה שאי אפשר להכניס לדיון. הוא היה גאון שאינו שנוי במחלוקת גם לרבים שלא הסכימו עם פסיקות שלו. אין מה להשוות בין הרב עובדיה לבנו הרב הראשי, והדברים ידועים לכולם ואין צורך לדבר בצורה פוגענית. מה שהובן והתקבל לגאון ישראל כנראה לא יתקבל ולא יסולח למי שיושב על התפקיד בגלל הקוניקטורה פוליטית בשעה שמישהו אחר היה אמור להיבחר לתפקיד. כל אדם צריך להכיר את מקומו. אני לא חושב שמה שהתקבל אצל הרב עובדיה ימשיך ויתקבל אצל בנו".