אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הכנסת תשמע מחר (שלישי) נתונים מזעזעים על הטרור המיני הערבי נגד נשים יהודיות. על פי נתוני המשטרה והשב"כ, במהלך תשע השנים מ-2006 ועד 2014 (כולל), בוצעו יותר מ-800 תקיפות מיניות על רקע לאומני – וזאת בירושלים בלבד.

בשנים אלו בוצעו לפחות 70 מקרי אונס על רקע לאומני – שוב, בירושלים בלבד.

החשודים, על פי המשטרה, הם ערבים תושבי מזרח ירושלים והשכונות שמסביב לירושלים. הקורבנות, נשים יהודיות.

הנתונים רשומים על ניירת רשמית של משטרת ישראל והם נמסרו לח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ע"י עו"ד רוני אלוני-סדובניק, שקיבלה אותם מהמשטרה לאחר שהגישה בקשה לפי חוק חופש המידע.

על פי בקשתה של ח"כ מלינובסקי, הוועדה לקידום מעמד האישה תקיים מחר דיון בנושא ההטרדות המיניות על רקע לאומני ביישובים המעורבים. יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, הסכימה לקיים את הדיון בעל כורחה – לאחר שנשיאות הכנסת החליטה כי יש לקיים את הדיון בוועדה שלה. ואולם, נראה כי למרות זאת, היא מתכוונת להערים קשיים על הניסיון לקיים את הדיון בנושא שעליו הוחלט.

תומא-סלימאן אמרה, בראיון בתוכנית של אראל סג"ל בגלי צה"ל, שאסור "להכניס את הפן של הסתה נגד אוכלוסיה מסויימת" לדיון. לדבריה, "הדיון יתקיים בנושא של הטרדות מיניות ואיך להתגבר על הטרדות מיניות – ולא בלאומנות וגזענות". היא דיברה על הצורך בשיח ציבורי על הטרדות מיניות בצבא, במשטרה ואפילו על הטרדות ע"י חברי כנסת מכהנים – אך "בלי לקחת את זה למקומות שלא שייכים לנושא".

כפי שהדברים נראים כרגע, צפוי עימות זועם בוועדה בין חה"כ מלינובסקי ותומא-סלימאן. ח"כ מלינובסקי הזמינה לכנסת יותר מעשר נשים שמבקשות למסור עדות על התקיפות שחוו, אך לא ברור כלל אם תומא-סלימאן תאפשר להן לדבר.

הדיון נקבע לשעה 14:00, ולפי מקור ב"ישראל ביתנו", ייתכן שהדבר נעשה משום שבאותה שעה משדר ערוץ הכנסת תוכנית שלא תאפשר שידור ישיר של הדיון מחדר הוועדה. תומא סלימאן פירסמה בפייסבוק הודעה בעלת טון מאיים, בה כתבה:

"מחר, אקיים בוועדה לקידום מעמד האישה דיון מהיר, לפי בקשתה של ח"כ מלינובסקי (ישראל ביתנו) ‏ואחרים, בנושא "הטרדות מיניות ביישובים מעורבים" – כותרת גזענית ושגויה בלשון המעטה ומחיתי על כך במכתב ליו"ר הכנסת והבעתי צערי על זה שנשיאות הכנסת ראתה לנכון בזמן של הסתה נגד האוכלוסיה הערבית לאשר הצעה עם ריח גזעני חזק כזה.
"זה מה שאמרתי הבוקר בראיון אצל אראל סגל בגל"צ בתגובה לטענותיה של מלינובסקי, שלפי ההיגיון (או ‏חוסר ההיגיון) שלה יוצא שירושלים עיר מעורבת ושנצרת עלית היא עיר באזור קו התפר. ‏
"ח"כ יוליה שלא נכחה בדיונים בוועדה לקידום מעמד האישה מאז שנכנסה כח"כית פתאום רוצה לנצל נושא קשה וסבלן של נשים היא והח"כים שהצטרפו בכדי להבעיר תבערת גזענות נגד האוכלוסייה הערבית.
"מחר תלמד חה"כ מלינובסקי כמה דברים על הטרדות מיניות וגם על הומניות ומאבק נגד גזענות".