מיצג מסית ב"בצלאל"

תמונת נתניהו כשעליו חבל תליה נתלתה במוסד האקדמי "בצלאל" בירושלים. השרה רגב: אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ז | עודכן: 18:03

מיצג מסית ב"בצלאל"    -ערוץ 7
מירי רגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כשעליו חבל תליה נתלתה במחלקה לתקשורת חזותית במוסד האקדמי "בצלאל" שבירושלים.

נציין כי התמונה לא נתלתה במסגרת תערוכה אלא ככל הנראה כיוזמה פרטית של אחד הסטודנטים במוסד האקדמי. בשלב זה לא ברור מי עומד מאחורי המעשה.

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב (הליכוד) התייחסה לתמונה ואמרה כי "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח. אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים.

"אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים ל'בצלאל'", הוסיפה רגב.

מי שחשף את התמונה בדף הפייסבוק שלו הוא אלי חזן, מנהל אגף קשרי חוץ של הליכוד, שסיפר כי "זה מה שמוצג נכון לאתמול בלילה בבצלאל - אקדמיה לאמנות ולעיצוב בירושלים. זה מוצג כאמנות, כן?" כתב חזן. "החליפו את השם ואת התמונה ושימו במקום נציג שמאל וזה יוצג בהתיישבות. זה יוצג כהסתה, כן? עלובים".

"אתמול בלילה חבר קרוב מתקשר אלי ואומר לי שהוא באקדמיה בצלאל בין קומה 8 לקומה 9. הוא רואה 20 תמונות כאלו בגודל A4 במקבץ ובאמצע תמונה כזאת בגודל A3. ביקשתי ממנו שיצלם זאת כי לא האמנתי אז הנה זה לפניכם", הוסיף.

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, מסר: "אני מגנה בתוקף את התמונה של ראש הממשלה, בה מוצגת דמותו עם חבל תליה". לדבריו "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש על מנת להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל.

''דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד", הדגיש הרצוג.

מבצלאל נמסר בתגובה כי "האקדמיה לאמנות ולעיצוב היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם. עדיין לא ברור, ואנו מבררים, אם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון. התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".