זעם ב"כולנו" על חוק הכותל של ש"ס

חברי הכנסת מייקל אורן ורחל עזריה: "חוק הכותל של ש"ס מהווה פגיעה אנושה ביחסי ישראל ויהדות העולם והפרה בוטה של הסטטוס קוו".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ז

רחל עזריה
רחל עזריה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סגן השר במשרד ראש הממשלה ח"כ מייקל אורן וח"כ רחל עזריה, חברי סיעת "כולנו", תקפו אחר הצהריים (שני) את "חוק הכותל" שמובילה סיעת ש"ס כדי להסדיר את התפילה בכותל ולמנוע פרובוקציות.

"הצעת החוק שמובילה סיעת ש"ס בעניין הכותל המערבי היא פגיעה אנושה ביחסי מדינת ישראל והקהילות היהודיות בחוץ לארץ", אמרו אורן ועזריה. ''דווקא בשבוע בו מדינת ישראל מקבלת צי מטוסים חדש מארה"ב, בין היתר הודות לסיוע הקהילה היהודית שם, חברי כנסת מחליטים להרחיק עוד יותר את מדינת ישראל מהם".

השניים הוסיפו, "מדינת ישראל מהווה בית לעם היהודי באשר הוא, ומגדירה את עצמה כמדינת הלאום של העם היהודי ללא קשר לאופן ולצורה בה יהודי מקיים את יהדותו, עלינו לעמוד באמות המידה שהצבנו לעצמנו. היהודים בחו"ל מתמודדים יום יום עם יחס גזעני ואנטישמי בגלל היותם יהודים ועם איומי החרם על ישראל (BDS) ומדינת ישראל צריכה להיות למשענת ולא להפנות להם את העורף".

עזריה ואורן הבטיחו כי "לא ניתן לחברי הכנסת להקריב את יחסי ישראל ויהדות העולם בתמורה לגחמות הנובעות מהרצון לשלוט ברחבת הכותל ולא לאפשר לכל יהודי ויהודייה להתפלל לפי מנהגם. יש החלטה של ממשלת ישראל בעניין הכותל המסדירה את הפעילות שם והחוק הזה מהווה הפרה של הסטטוס קוו ברחבה. אנו קוראים לראש הממשלה ליישם את ההחלטה בהקדם, לטובת יהודי העולם''.

נזכיר כי "חוק הכותל" מבקש להסדיר את מעמדו ההלכתי של הכותל המערבי. על הצעת החוק חתומים חברי כנסת מש"ס, יהדות התורה ואף כמה חברי כנסת מהבית היהודי והליכוד.

מטרת החוק היא להצר את צעדיהן של התנועות הלא אורתודוקסיות במקום. בדברי ההסבר לחוק נכתב: "נושא השמירה על המקומות הקדושים הוסדר בתקנות השמירה על מקומות קדושים ליהודים, התשמ"א-1981. אולם עד היום, כ-50 שנה מאז שוחרר הכותל המערבי, טרם הוסדרו מעמדו ושמירת קדושתו בחוק מיוחד החל על הכותל. דבר זה גורם מפעם לפעם לפגיעה בערבים המקודשים של עם ישראל.

''מוצע בזה לקבל חוק שיסדיר הן שמירת סדרי התפילה ברחבת התפילה של הכותל המערבי וכן את שמירת מעמדה וקדושתה של רחבת הכותל כולה", נכתב.