נתניהו ורעייתו במפגש עם התלמידות
נתניהו ורעייתו במפגש עם התלמידות צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה ורעייתו נפגשו היום (שלישי) עם נציגים מהקהילה היהודית באזרבייג'ן בבית הספר היהודי של חב"ד "אור אבנר".

תחילה נפגשו ראש הממשלה ורעייתו עם ילדים, תלמידי בית הספר היהודי וישבו איתם לשיחה פתוחה. הגברת נתניהו שאלה על הבית ועל המנהגים היהודים בבית, ועל לימוד העברית. כמו כן, דיברו עם התלמידים על פרשת השבוע. נתניהו ורעייתו סיפרו כי בנם היה חתן תנ"ך וכי רה"מ יושב בשבת וקורא את פרשת השבוע יחד עם בנו שחוזר מהצבא.

בשיחה עלה חג החנוכה, מרד המכבים וניצחונם על היוונים. רה"מ אמר לתלמידים שכעת היוונים הם חברים של ישראל.

הילדים סיפרו כי הם מתפללים כל בוקר, הולכים לבית הכנסת, אוכלים כשר, לומדים בבית ספר יהודי, שומרים שבת וחגים. שרה נתניהו בירכה את התלמידים ואמרה "אנחנו מאחלים שתבואו לישראל גם לבקר וגם לגור. אנחנו מחכים לכם".

באירוע עם הקהילה היהודית, תלמידי בית הספר שרו שירים עבריים ונופפו בדגלי ישראל ואזרבייג'ן.

באירוע נאם נתניהו ואמר, "אני שמח להיות אתכם, המכובדים מהקהילה ומחב"ד. רעייתי ואני מאוד שמחים להיות פה משני טעמים: אחד, אנחנו אוהבים את אזרבייג'ן ושניים, אנחנו אוהבים את חב"ד. היחסים עם אזרבייג'ן הם מאוד קרובים. והם נעשים עוד יותר טובים אחרי הביקור הזה".

"אני רוצה להגיד משהו על חב"ד", סיפר נתניהו, "לפני 32 שנה פגשתי את הרבי מלובביץ' פעם ראשונה. הלכתי לאו"ם, להיות שגריר ישראל באו"ם, הוא אמר לי: 'אתה הולך', איך הוא קרא לזה, 'לבית החושך הנצחי'. כפי שאתם יודעים, לא הייתה לו דעה גבוהה על האו"ם, בכל אופן הוא אמר לי: 'אתה הולך לבית החושך ותזכור שאם אתה מדליק נר אחד של אמת, הוא יפיץ אור יקרות שיראו אותו למרחקים'. ואני משתדל מאז לעשות בדיוק כדברי הרב".

"אבל אני חייב להגיד שיש גם מצבים אחרים. לפעמים מדליקים נר במקום שיש אור ולא חושך וזה המצב פה בבאקו, באזרבייג'ן. הרבי לימד אותנו אהבת ישראל ואהבת האדם, ופה יש אהבת ישראל ואהבת האדם. הנשיא חיידר אלייב ובנו הנשיא אילהם אלייב, הם הקימו ומקיימים קרן שעוזרת, כפי שאמרת אדוני השר, לחינוך יהודי פה במדינה מוסלמית. ובניגוד למה שנאמר מפי אז חבר הכנסת ריבלין, אנחנו גם תורמים לזה, מדינת ישראל גם עוזרת לזה", הוסיף נתניהו.

"איך אפשר לא להתרגש מהילדים והילדות הנפלאים האלה שראיתם אותם כאן, אבל אני מתרגש ממשהו נוסף, שני הדגלים האלה, מגן דוד, חצי הסהר. תראו, תסתכלו על שני הדגלים האלה, זה מה שאנחנו מראים לכל העולם - יכול להיות וצריך להיות. זה בדיוק ההפך, אבל בדיוק ההפך מהחשיכה, זה האור, זה האור שמפזר את האפילה. וזו הרוח שמנחה אותנו בישראל, באזרבייג'ן, בחב"ד, בעזרת השם גם במקומות אחרים במרחב ובעולם, ולכן אני מאוד מאוד שמח להיות אתכם. תודה לכם, תודה מקרב לב", חתם נתניהו את נאומו.