דף קרבי
דף קרבי צילום: עצמי

הבוקר הלך לעולמו אלוף מיל' אהרון דורון, מוותיקי ה'הגנה', ששימש בעבר כראש אגף כח אדם במטה הכללי. לאחר שחרורו כיהן במגוון תפקידים במוסדות ציוניים, באוניברסיטת תל אביב, בארגוני ספורט וכנציב קבילות החיילים.

בדיוק לפני 60 שנה, במבצע סיני, שימש דורון, אז אלוף משנה, כמפקד חטיבת השיריון 11, עליה הוטל לכבוש את רצועת עזה. את הפקודה הוא קיבל בערבו של יומה הרביעי של הלחימה, כ"ז בחשוון תשי"ז, 1 בנובמבר 1956.

מאלוף פיקוד הדרום אסף שמחוני, על פי הנחיה ישירה של ראש הממשלה דוד בן גוריון. באותו יום פירסם אהרון דורון 'דף קרבי' לחיילים לקראת שיחרור עזה. "הלילה יפרצו כוחותינו לרצועת עזה", דירבן בהתלהבות המח"ט דורון את לוחמיו תוך שהוא מזכיר להם עובדה מוכחת: "עזה - אבר חי מגופה של מדינת ישראל, שנקרע ממנה. אגרוף שלוח אל מול המדינה, בסיס לשליחי מצרים המרצחים. מרכז הפדאין, איום מתמיד לביטחוננו".

למחרת, בכ"ט בחשון תשי"ז, 3 בנובמבר 1956, הושלם כיבושה של הרצועה. מושל רצועת עזה, מוחמד פואד אל-דיגאווי, הודיע לישראל באמצעות האו"ם על כניעתו.

מפקד החטיבה אל"מ אהרון דורון שב ופירסם באותו יום "דף קרבי מס' 3" לחייליו: "לוחמי החטיבה כבשו את עזה. אתמול עם שחר פרצו שיריונינו לעבר מוצבי האוייב המגינים על מבואות עזה... תהילה וכבוד לצבאנו המנצח". והוא הוסיף: "כוחותינו עולים על חאן-יונס, דיר אל-בלאח וכפר דרום. כפר דרום – יישוב עברי שעמד בגבורה, במלחמת השיחרור, עם קומץ לוחמים מול גלי התקפה מצריים שבועות רבים ולבסוף נאלץ לנטוש את המקום".

ובראש חודש כסלו תשי"ז, 5 בנובמבר 1956, כתב המח"ט לחייליו ב'דף קרבי מס' 5': "חיילי החטיבה! איזור עזה, זה הכיס שהפולש המצרי אחז בו, ושימש כלוח קפיצה למסע השמד נגדנו – בידינו. שוב אין המקום איזור אויב, רצועת עזה חלק ממדינת ישראל. עתה רואים אנו את עזה, חאן יונס ותושביהן – חלק אורגני של המדינה. על שכמנו תוטל המשימה לצרף את האיזור לארץ למען כלכלתה וביטחונה..."

באותם ימים אף אחד לא ראה בסגנון הזה 'פוליטיזציה של הצבא'. זה היה השיח המקובל. זו היתה הגישה שבקונסנזוס. שירם של יחיאל מוהר ומשה וילנסקי, 'לא אגדה רעי', היה ההימנון הרשמי של המבצע, שכונה גם מבצע קדש, ובו גם התייחסות לשיחרורה של העיר עזה במלחמה: "לא אגדה, רעי, ולא חלום עובר, הנה מול הר סיני - הסנה, הסנה בוער. והוא לוהב בשיר, בפי גדודי בנים, ושערי העיר ביד השימשונים...".

המפקד שקרא לעזה
צילום: עצמי
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו