חייל חרדי ערק כשסירב לגלח את זקנו

החייל החרדי התגייס לצה"ל, למרות התנגדות המשפחה שניתקה איתו קשר. בצבא הכירו בו כחייל בודד והוא אף זכה לסיוע ממשרד הביטחון.

מיכל לוי , י"ד בכסלו תשע"ז

חייל חרדי ערק כשסירב לגלח את זקנו-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

סערת הזקן בצה"ל לא יורדת מסדר היום. השבוע נחשף כי בצה"ל צפויים לחשב מסלול מחדש בנושא גידול הזקנים, אלא שדיבורים לחוד ומעשים לחוד: מזה שלושה חודשים יושב חייל חרדי בכלא על סירובו לגלח את זקנו.

מדובר בחייל שגיוס לחיל האויר ושירת בבסיס תל נוף שם החליט מפקד האגף לשלול את כל הפטורים מגילוח זקן. החייל החרדי התגייס לצה"ל למרות התנגדות המשפחה ומשכך משפחתו ניתקה איתו קשר ובצה"ל הכירו בחייל כחייל בודד והוא אף זכה לסיוע ממשרד הביטחון.

אחיו של החייל סיפר, "אחי התגייס לצה"ל עם זקן קיבל את הפטור מגילוח הזקן והוא שירת בבסיס עם זקן תקופה ארוכה. עד שיום אחד הגיע סא"ל רועי אשורי והחליט לשלול את ההיתרים שהיו לחיילים החרדים הרב של הבסיס המליץ על היתר מטעמי דת הרב אמר לי שהוא מכיר את אחי והוא מתפלל איתו בבית הכנסת של הבסיס. אלא שהמפקד שלו אמר לו שהרב של הבסיס לא קובע והוא לא מקבל את המלצתו".

משסירב לגלח את הזקן הוא נשפט לשבוע ריתוק בבסיס ולאחר מכן הובהר לו שהוא יישפט לתקופת מאסר בגין סירוב פקודה. משכך החייל החליט לעזוב את הבסיס ולאחר מכן הסגיר את עצמו. הסיפור נחשף לראשונה ברשת ב'.

סיפורו של החייל הגיע היום לח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך בכנסת, שאמר בתגובה, "אני רואה בחומרה רבה את הסיפור שבו חייל חרדי יושב בכלא בגין גידול זקן. מעשים מהסוג הזה מעברים מסר ברור למגזר החרדי צה"ל מבקש לשנות את חזותכם החיצונית ולא יאפשר לכם לקיים אורח חיים חרדי גם במסגרות המיועדות לחרדים. בכוונתי לפנות לשר הביטחון על מנת שיתערב בדחיפות בנושא ויביא לפתרון את המקרה העגום".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, "מדובר על אירוע שהתרחש לפני כשנתיים, בו נבחנה בקשתו של החייל לגדל זקן על ידי רב הבסיס ומפקדו הישיר. בהמשך להחלטה לא לאשר את בקשתו, החייל ערק משירות סדיר במשך כשנתיים, וכעת הוא מרצה את עונשו על עריקות".