עפרה בוארון
עפרה בוארון צילום: עצמי

פעם הנוער ידע לעשות היסטוריה. היום הוא יקרא עליה אייטם בסמארטפון שלו, או יפספס אותה בלחיצה על שלט הטלוויזיה. אבל יש חבורה גדולה של נוער נפלא שהחליטה לעשות מעשה.

מי הקים את המדינה? מי הם אלו שתלו כרוזים, פעלו בהגנה, באצ"ל ובלח"י, הקימו יישובים, הפריחו את השממה, חומה ומגדל, סבסטיה, גוש אמונים ועוד? כן, זה היה הנוער!

העלייה לביריה היא אחד מסמלי ההגשמה והחלוציות של בני עקיבא. כדי לחנך לתורה ועבודה -ללמוד מאנשי ביריה - עולה התנועה בכל שנה אל ההר.

להלן ציטוט מוויקיפדיה: "הורדתה מהקרקע של נקודת היישוב הגלילית המבודדת, נתפסה על ידי הנהגת היישוב כתקדים מסוכן, וכפגיעה ישירה בזכות להתיישבות חופשית... היישוב הגיב בעלייה המונית של אלפים אל ביריה, אל מול התנגדותו של הצבא הבריטי. העלייה נערכה על ידי חניכי תנועות הנוער, פועלים וחיילים משוחררים, בליל י"א באדר ה'תש"ו (1946). לאחר הפעם השנייה שעלו המונים לביריה הסכימו שלטונות המנדט לקיומו של יישוב קבע במקום".

בשבועות האחרונים הנוער מגיע לעמונה. דניאל, בני בן ה‑16, הקים חממות לטובת המפגינים, שלא יקפאו מקור. בתי בת ה‑14 מכינה מרקים חמים לנוער הנפלא שמגיע לכאן. הקריאה להגיע לעמונה היא קריאה למחאה לגיטימית בהחלט!

נכון, הציבור שלנו עייף מהפגנות לא מועילות. עייף מכך שנבחרי הציבור שלו לא מייצגים מספיק את האזרח הקטן, חבוש הכיפה (מכל הסוגים). אבל לפחות נבקש ממזכ"ל בני עקיבא: אל תתרצו לנוער תירוצים שיחלישו אותו ויאבדו לו את התקווה. להפך. הורים ונערים, בואו לעמונה ותשנו את פני המציאות!

אל תטעו לחשוב, בהחלט עדיין אפשר להציל את עמונה. תתעדכנו, תפגינו, תתפללו ותביאו איתכם הרבה בני נוער, שמאמינים ש"אני ואתה נשנה את העולם".

עפרה בוארון

תושבת עמונה, עורכת 'פנימה' לשעבר ובוגרת בני עקיבא