לקראת הפינוי:
המשטרה מזהירה פעילי-ימין

בלשי משטרת ש"י ערכו בסדרת פשיטות על בתיהם של פעילי ימין וחילקו להם דו"חות אזהרה. ארגון חוננו: "כמו בדיקטטורה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ז | עודכן: 18:49

המשטרה מזהירה פעילי-ימין-ערוץ 7
אחד מדו"חות האזהרה
צילום: חוננו

במהלך היום (חמישי) הגיעו למוקד המשפטי של ארגון חוננו דיווחים על פשיטות משטרה בבתיהם של פעילי ימין שונים ביהודה ושומרון, ומתן אזהרות לקראת פינוי עמונה הצפוי.

עד כה הוזהרו כ-15 פעילים המתגוררים בבית אל, חברון, צופים, עדי עד, פתח תקוה, מעון, אלון מורה ובת עין.ו

תחילה הגיעו בלשי משטרה לבית הוריו של צעיר תושב בנימין. הבלשים מסרו לו "דו"ח אזהרה" בו נכתב כי הוא "מוזהר שלא להפר את הסדר ולא לעשות כל מעשה העשוי להוות עבירה פלילית בקשר לפינוי הצפוי בישוב עמונה. מובהר כי כל מעשה המהווה עבירה פלילית, יטופל על ידי משטרת ישראל כדין".

שוטרים פשטו בין היתר על בית משפחה בחברון. השוטרים ביקשו לשוחח עם שניים מבני המשפחה, אשר לא שהו בבית. בארגון חוננו מדווחים כי למרות שלא היה לשוטרים צו, הם נכנסו לבית וערכו חיפוש במקום. משלא מצאו את שני הילדים, התקשרו השוטרים לאחד מהם והזהירו אותו לבל יפר את הסדר בעמונה.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיש תלונה דחופה בעניין לשר לביטחון פנים גלעד ארדן. "יש כאן אינדיקציה ראשונה למעבר למצב "הסר כפפות" ו"הכל מותר. לא הכל מותר לממשלת ישראל, ועליך, ובכל הכבוד, החובה לוודא כי משטרת ישראל תפעל כלפי האזרחים במסגרת החוק ולא בבריונות כפי שנעשה בנסיבות תלונה זאת", כתב.

עורך דין משה פולסקי הוסיף כי "לאזהרות אלו אין כל מקור או עיגון בחוק, ומדובר בניסיון נואל של משטרת ישראל לשוות להפגנות לגיטימיות ומתבקשות צביון של מעשים פליליים וזאת כחלק ממסע דה לגיטימציה שמבקשת משטרת הגירוש לעשות למתיישבים כפי שהיה בעת הגירוש מגוש קטיף.

''מדובר פשוט בניסיון להלך אימים על אזרחים ועל ציבור שלם המבקשים לממש זכות יסוד בסיסית במשטר דמוקרטי והיא מימוש חופש הביטוי כדי למחות ולהפגין כנגד מעשה איוולת של המדינה המבקשת שוב לעקור מתיישבים מביתם ולזרוק אותם לרחובות", מסר.

בארגון חוננו מסרו כי מדובר בפרקטיקה פסולה. "נכון לרגע זה לא קיים איסור להגיע לישוב עמונה ולמחות במקום. המשטרה נוהגת בצורה המזכירה משטרים דיקטטוריים, ומנוגדת לחוקי יסוד ולהחלטות בתי המשפט".