הרב דב ליאור: תושבי עמונה גיבורים

"כאנשי תורה עלינו לעמוד בתוקף על זכותינו האלוקית שלא לוותר על שום חלק מארץ ישראל", אמר הרב ליאור הערב.

רעות הדר , ט"ו בכסלו תשע"ז

הרב דב ליאור
הרב דב ליאור
צילום: אריה מינקוב

הרב דב ליאור, מבכירי רבני הציונות הדתית, ביקר הערב (חמישי) ביישוב עמונה ומסר דברי חיזוק לתושבים ולמאות תומכים שהגיעו ליישוב לקראת הריסתו בימים הקרובים.

לדברי הרב ליאור, "נלחמים בעמונה על האמת, זו שאלה עקרונית – למי שייכת ארץ נחלת אבותינו. מבחינה הלכתית אין לכיבוש של גוים תוקף להוציא את ארץ ישראל מחזקתה וקרקע אינה נגזלת. עם ישראל מעולם לא התייאש משום חלק של ארץ ישראל והראייה לכך היא שבכל הדורות לא הפסקנו להתפלל לשוב לארץ ישראל".

הרב הוסיף כי גם מבחינת הדין הבינלאומי והצהרת בלפור מדינת ישראל היא הריבון ביהודה ושומרון לאחר ששחררה את השטח מירדן. "רק אם יבוא ערבי עם שטר שקנה קרקע מיהודי, אכן היא שלו".

הרב ליאור תקף בחריפות את בית המשפט העליון ואמר כי "כל דיוני הבג"ץ בקרקעות ארץ ישראל הינם דברי סרק והבל". בנוסף, חיווה הרב את דעתו בנוגע למתווה שהוצע לתושבי עמונה על ידי הממשלה וחיזק את התושבים על החלטתם שלא לקבלו.

"מכיוון שהדיון כאן הוא עקרוני, אין לקבל שום מתווה כזה או אחר בו אנו נותנים לגיטימציה כלשהי לכך שארץ נחלת אבותינו שייכת לערבים. אנו מצווים לעשות את חובתנו על פי התורה, ללא חשבונות של כדאיות וה' הטוב בעיניו יעשה. כך נקט הרב חרל"פ לגבי הצעת החלוקה על אף שעמדה על הפרק שאלה גורלית הרבה יותר – עצם הקמת המדינה, כל שכן במאבק הנוכחי. כאנשי תורה עלינו לעמוד בתוקף על זכותינו האלוקית שלא לוותר על שום חלק מארץ ישראל".

הרב קרא לצעירים הרבים שהגיעו למקום להישמע בכל ענייני המאבק לרב היישוב עמונה הרב יאיר פרנק וכן למטה המאבק.