כמה יהודים חיים בעולם?

החל ממחר מציינות מדינת ישראל וממשלת ישראל לראשונה את שבוע חיזוק הקשר ליהדות התפוצות

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ז בכסלו תשע"ז

קהילה יהודית באירופה. ארכיון
קהילה יהודית באירופה. ארכיון
צילום: אלירן אהרון

שבוע חיזוק הקשר ליהדות התפוצות יוצא לדרך.

החל ממחר מציינות מדינת ישראל וממשלת ישראל לראשונה את שבוע חיזוק הקשר ליהדות התפוצות במגוון אירועים, במטרה לחזק את הקשרים ואת הערבות ההדדית בין מדינת ישראל והעם היהודי בעולם, לאור האתגרים הרבים והמורכבים, המשותפים לעם היהודי בארץ ובעולם.

מנתוני משרד התפוצות עולה, כי יהודי העולם מונים כיום כ 14.4 מיליון יהודים, מהם 6.3 מיליון בישראל והשאר ברחבי התפוצות.

מעל 80% מיהודי העולם (שאינן גרים בישראל) הם בעלי זיקה נמוכה או כזו שלא קיימת כלל ליהדות או למדינת ישראל.

רק 25% מקרב הדור הצעיר בארה"ב מרגישים חיבור לישראל והיהדות משמעותית רק בקרב 33% מהם – הדבר מביא לירידה חדה במספר היהודים ולצורך של מדינת ישראל לקחת חלק פעיל בקירוב יהודי התפוצות.

ממשרד התפוצות נמסר כי "מטרות שבוע החיבור לעם היהודי בתפוצות הן הרחבת והעמקת הידע של אזרחי ישראל ביחס ליהדות התפוצות, חיזוק הקשר ותחושת השייכות בין אזרחי ישראל ליהודים ברחבי העולם, הגברת ההזדהות וההכרה בחשיבות יהודי התפוצות כמשאב אסטרטגי להמשך קיומו של העם היהודי".

בין האירועים המרכזיים בשבוע חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות: ביום ראשון, תקיים הממשלה ישיבה ייחודית לנושא יהודי התפוצות, במהלכה יציג שר התפוצות, נפתלי בנט, את עיקרי הנתונים ואת פעילותו לחיזוק הזהות היהודית בקרב יהודי העולם.

ביום שלישי יתקיים מפגש וירטואלי של בני נוער מישראל ומבתי ספר בתפוצות לשיח על זהות יהודית וקשר לישראל יחד עם שר התפוצות בנט ויו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי. בנוסף, לאורך כל השבוע יתקיימו פעילויות לקירוב בין יהודי ישראל לתפוצות בבתי הספר, במתנ"סים ובתנועות הנוער ברחבי ישראל.