מחקר: יתכן שאנה פרנק לא הוסגרה

בניגוד לאמונה הרווחת לפיה אנה פרנק הוסגרה לנאצים בעקבות הלשנה, מציג מחקר חדש תרחישים אחרים המציבים את הקביעה הזו בספק.

ערוץ 7 , י"ח בכסלו תשע"ז

לא הייתה הלשנה? אנה פרנק
לא הייתה הלשנה? אנה פרנק
פלאש 90

מחקר חדש שעיקריו מובאים הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות' מציג תרחישים חלופיים לתרחיש המוכר מזה עשרות שנים באשר להסגרתה של אנה פרנק לידי הנאצים בעקבות הלשנה.

המחקר החדש מעלה ברמת אפשרות גבוהה שפרנק נלכדה על ידי הנאצים באקראי במהלך פשיטה על מפיקי תלושי מזון מזוייפים. ביומנה מזכירה פרנק עצמה כי בבניין בו היא מסתתרת מצויים זייפני תלושים, ואף מזכירה את דבר מעצרם, מעצר שמנע מזון מהמסתתרים במבנה.

מאחורי מחקר זה עומד מוזיאון בית אנה פרנק באמסטרדם ועל פי הפרסום למרות עשרות שנים של חקירה, עדיין אין ראיה חותכת לכך שהנערה היהודייה ומשפחתה הוסגרו לידי הנאצים. רונלד לאופולד, מנכ"ל המוזיאון, אמר כי המחקר החדש שערך "מציג תרחישים אחרים שיש להביא בחשבון" מלבד הלשנה על אנה ומשפחתה.

העיתון מציין כי מעצרים כאלה לא היו דבר חדש ומפתיע, שכן כמה פעמים נתפסו יהודים בדרך זהה לזו המשוערת במחקר על אנה פרנק. הפשיטות היו מדווחות לאגף חקירות בהאג, והחוקרים "נתקלו לעיתים קרובות ביהודים במחבוא במהלך הפעילות היומיומית שלהם", נכתב במחקר.

במחקר מובאות מספר השערות המובילות אל הטענה כי מדובר היה בפשיטה לתפיסת נוכלים ולא יהודים: שניים משלושת השוטרים שהיו נוכחים בפשיטה על מחבואם של אנה ומשפחתה לא היו בתפקיד רשמי של חיפוש אחר יהודים. בעוד אחד היה אחראי על תפיסת גנבי כסף ותכשיטים; האחר הופקד על שחיתות כלכלית ועל תפיסת פעולות לא חוקיות בתלושי המזון והבשר. בנוסף, הפשיטה נמשכה יותר משעתיים — זמן ארוך בהרבה מן המקובל במקרים של מעצר אנשים במחבוא.