שומר תאו של אייכמן: הכירו בי כנכה

אחד משומרי תא כלאו של אדולף אייכמן טוען בכתב תביעה שהגיש כי מאז הימים ההם הוא חי בטראומה וכי על המדינה להכיר בו כנכה ולפצותו.

ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ז

שומר תאו של אייכמן: הכירו בי כנכה-ערוץ 7
משפטו של אדולף אייכמן
צילום: GPO, פלאש 90

אחד הסוהרים ששמרו על תאו של אדולף אייכמן בתקופת משפטו בשנות השישים מבקש מהמדינה להכיר בו כנכה בעקבות טראומות שהוא חווה עד היום מאז ימיו כסוהר.

"עד היום, כאשר אני נזכר במעשיו הקשים, ברצח החפים מפשע, ילדים חסרי ישע וקשישים, אני מתחיל לרעוד, חש צמרמורות ועיניי זולגות דמעות ללא שליטה. הפכתי לאדם תלותי, סובל מפחדים ומחרדות, ומסיוטים בלילה שבהם אייכמן מניח את ידיו על גרוני ומנסה לחנוק אותי תוך שהוא מסתכל עליי בעיניו המאיימות ומסמן לי באצבעו 'אני עוד אראה לך'", טוען הסוהר, כיום בן 81 בכתב התביעה שהגיש באמצעות עורך דינו ומובא הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות'.

על אופי תפקידו כשומר תאו של אייכמן כתב וסיפר הסוהר שבמשך 25 שנים שירת בשירות בתי הסוהר: "הייתי צריך לטעום את האוכל לפניו מחשש שיורעל. כל טעימה לוותה בחשש ובפחד גדול שמא אני עלול למות. הרגשתי בכל פעם מחדש שמקריבים אותי כדי לשמור על אייכמן... השמירה עליו הייתה צמודה ולוותה באחריות רבה. באחד המקרים, כשערכתי ביקורת על המכתבים שקיבל, מצאתי סכין גילוח מתחת לבולים שהודבקו על המעטפה".

בכתב התביעה נכתב עוד כי במרוצת השנים החמיר מצבו הנפשי של הסוהר והוא נזקק לטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי. "אובחנתי כפוסט־טראומטי עקב עבודתי בשב"ס בכלל, ובשל היותי שומרו האישי של אייכמן בפרט", כתב הסוהר.