ח"כ באסל גאטס
ח"כ באסל גאטס צילום: חזקי עזרא

חבר הכנסת באסל גאטס נחשד בניסיון להבריח טלפונים סלולאריים למחבלים כלואים. המערכת הפוליטית גועשת סביב האירוע וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חבר הכנסת רוברט אילטוב, איש 'ישראל ביתנו', שהיה ממגישי העתירה לפסילת חברי הכנסת של בל"ד מהתמודדות לכנסת, עתירה שכזכור לא התקבלה.

"מה שקורה היום עם חברי הרשימה המשותפת באופן כללי, וחברי בל"ד באופן פרטני יותר, הדברים מדברים בפני עצמם ובית המשפט יצטרך לבחון את הדברים לעומק ולראות גם את העבירות הביטחוניות ולקחת אותן בחשבון - כמו גם ההסתה נגד מדינת ישראל ואזרחי ישראל, ואני סמוך ובטוח שהדבר ייבחן באופן הכי מדוקדק ועמוק בבית המשפט העליון לעתיד", אומר חבר הכנסת אילטוב במענה לשאלה אם אירוע כדוגמת זה שבו נחשד חבר הכנסת גטאס יכול להביא לשינוי החלטות בית המשפט בעתירות נגד מפלגת בל"ד ואנשיה.

"בית המשפט הרחיב את גבולות חופש הביטוי, אבל חופש הביטוי הפך לחופש הסתה וגם פעולות מעין אלה, דברים שאנחנו לא יכולים לעבור עליהן לסדר היום. גורמי אכיפת החוק צריכים להפעיל את כל הסמכויות שלהם על מנת לשים את האנשים האלה בכלא", הוא מוסיף

חבר הכנסת אילטוב קובע כי האירוע האחרון אינו אירוע בודד והוא מציין כי "גם הוא וגם החברים שלו מבל"ד נפגשו עם עזמי בשארה שנחשד בעבירות ביטחוניות, והוא בטח נתן להם הנחיות מה לעשות ואיך לעשות. הוא בעצם מקים הכנופיה שנקראית מפלגת בל"ד. חשוב לזכור שלא מזמן חברת הכנסת זועבי נסעה במימון כלי תקשורת המזוהה עם חמאס לירדן. לא מזמן ראינו את אחמד טיבי מתראיין בכלי תקשורת שמזוהה עם חיזבאללה וקורא למרד. הדברים הללו באים לידי ביטוי בסופו של דבר במעשים של סכינאות והצתות של יערות. אם גורמי אכיפת החוק לא מטפלים בדבר הזה הוא מתגלגל והופך לאירועים ביטחוניים חמורים".

על בקשת השר אלקין לחבור אליו להפעלת הסעיף בחוק המאפשר הדחתו של חבר כנסת, אומר אילטוב כי החוק עצמו דורש שינוי מהותי. "עמדתנו לא השתנתה. צריך לשנות את סעיף 7 א', כי הדחה כמעט בלתי אפשרית בכנסת. מובן שכל הסיעה שלנו תתמוך בהדחה, אבל השינוי צריך להיות מהותי יותר. לא נראה לי שיימצאו 90 חברי כנסת בשלב הסופי להדחת חבר כנסת אחר. היועמ"ש צריך להיכנס לנושא עם גורמי אכיפת החוק. אנשים שמזוהים עם ארגוני טרור וקוראים להסתה לא צריכים לשבת בכנסת אלא ללכת לכלא".

לטעמו של אילטוב בחוק הישראלי יש די כלים כדי להפסיק את המציאות הזו ולהביא לכליאת חברי כנסת מעודדי הסתה וטרור, אך לשם כך על מערכת האכיפה לפעול כנדרש ממנה.