זה מאמנה הבא של מכבי ת"א?

עוזרו של דייויד בלאט בדרושפאקה הטורקית, הלטבי איינארס בגאצקיס, הוא המועמד לאימון מכבי ת"א. החתימה - לאחר המשחק בין שתי הקבוצות

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ט בכסלו תשע"ז

הדיח את הפועל ירושלים ומכבי תל אביב ביורוקאפ, משמש כעוזרו של דייויד בלאט והדריך בעבר את גל מקל ו-ויקטור ראד. הכירו את מאמנה הבא של מכבי ת"א - איינארס בגאצקיס.

אחרי התפטרותו של רמי הדר מאימון מכבי ת"א, בהנהלת הקבוצה פתחו במסע חיפושים חוצה יבשות וימים בניסיון למצוא מאמן מוכח ברמות האירופאיות הגבוהות מצד אחד, ומצד שני כזה שאפשר יהיה להנחית אותו בישראל.

לאחר שנשקלה אפשרות להחזיר את צביקה שרף לקבוצה, נעשתה הצבעה בה הוחלט - רק מאמן זר.

אחד מהשמות שהוצעו ונזרקו היה של בגאצקיס הלטבי בן ה-49.

כיום בגאצקיס משמש כעוזרו של מי שבמכבי ת"א היו שמחים מאוד לראות אותו בעמדת המאמן הראשי - הלוא הוא דייויד בלאט, מאמן דרושפאקה הטורקית. הגעתו של בגאצקיס לקבוצה הטורקית בתור עוזר, דווקא לאחר הצלחות רבות כמאמן ראשי, הפתיעו רבים בכדורסל האירופי, כשהמטרה הייתה ברורה - במידה שבלאט יבקש לחזור לאופציית ה-NBA, בגאצקיס יתמנה במיידי למחליפו.

בגאצקיס הוא שם דבר בכדורסל האירופי. כבר בתור שחקן, שיחק זה בהצלחה בקבוצות הגדולות של ליטא, כשמכולם זכורה הופעתו במדי ז'לגיריס קובנה, במשחק שלימים הוכתר כ"נס ז'לגיריס". בגאצקיס הוא זה שלא הצליח למנוע מדרק שארפ לקבל את מסירת האומן מגור שלף, כשקפץ גבוה אך לא הצליח לגעת בכדור שהגיע לשארפ, משם לשלשה שנכנסה וההמשך ידוע לכל.

בהמשך בגאצקיס אימן את קובנה, כשעבר בעוד מועדונים באוקראינה, שם זכה בשתי אליפויות, ונכנס לתודעה. את ההצלחה הגדולה שלו חייב בגאצקיס לגל מקל ו-ויקטור ראד, מי ששיחקו תחתיו בניז'ני נובוגורד הרוסית, וכעת ישחקו שוב תחתיו ככל הנראה.

בגאצקיס זכור היטב למכבי, כשהדיח את הפועל ירושלים ושנה לאחר מכן את מכבי ת"א עצמה, במפעל היורוקאפ האירופי. עם ניז'ני הגיע בגאצקיס עד לחצי גמר הפלייאוף בליגת ה-VTB החזקה, וכן לשלב הטופ 16 ביורוליג. וכל זאת בעונה פיננסית קשה של הרוסים.

במקביל לעבודתו כעוזר מאמן של בלאט בדרושפאקה, משמש בגאצקיס כמאמן נבחרת לטביה, ומצליח מאוד בעבודתו שם.

אמנם מאזנו של המאמן הלטבי לא מרשים יתר על המידה, כשזה ניצח רק 13 משחקים לעומת 37 הפסדים במפעל היורוליג הבכיר, אך כל זאת כשהוא אימן קבוצה קטנה ועלומה כמו ניז'ני. במכבי ת"א הוא צפוי להצליח יותר. או שלא?

האם איינארס בגאצקיס יהיה מאמנה השלישי העונה של מכבי ת"א? כנראה שכן, כשהחתימה על החוזה והתחלת עבודתו תהיה רק אחרי משחק הכדורסל במסגרת היורוליג בין מכבי לדרושפאקה שלו ושל דייויד בלאט, ביום שישי הקרוב.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il