״לפוטין וארדואן אינטרס משותף״

השגריר לשעבר מעריך שהמנהיגים לא יתנו לרצח השגריר לקלקל את היחסים "ההתנהלות של שתי המדינות הייתה תמיד צינית ואגרסיבית".

בני טוקר , כ' בכסלו תשע"ז

מדיניות צינית. פוטין
מדיניות צינית. פוטין
צילום: חזקי עזרא

סגן שר החוץ לשעבר, דני איילון, אשר היה גם שגריר ישראל בארה"ב מעריך בראיון בערוץ 7 כי למרות המבוכה, ההתנקשות בשגריר הרוסי לא תשפיע על היחסים המתחממים בין מוסקבה לאנקרה.

"זו מבוכה מאוד גדולה לכוחות הביטחון של טורקיה ומבוכה אישית לארדואן אבל בטווח הקצר אני לא רואה שום שינוי", אמר איילון. "יש התלכדות של אינטרסים משותפים לארדואן ופוטין בעיקר מול דאעש וגם מול אירופה. יש ביניהם אמנם חלוקי דעות בנוגע לסוריה אבל אני לא חושב שהפיגוע הזה ישנה משהו".

איילון מעריך ששתי המדינות ינסו לשכוח מהאירוע, "האינטרסים של שתי המדינות כרגע זה להסיר את זה מסדר היום. שמענו את ההתבטאויות גם של ארדואן וגם של פוטין שזו פרובוקציה וניסיון לפגוע ביחסים המתחממים בין מוסקבה לאנקרה, ולכן הם לא יאפשרו לזה לקרות".

לדבריו שני המנהיגים מנסים כדרכם להפיק רווחים מההתנקשות, "ארדואן מנסה כהרגלו להפיק רווח פוליטי ומנסה להאשים פה מצד אחד את הכורדים ומצד שני את גולאן היריב הפוליטי שלו, שאת הסגרתו הוא מבקש מארה"ב. הרוסים כרוסים ימשיכו לנהל מדיניות מאוד צינית ואגרסיבית ללא כל קשר למה שקרה מעבר לכך. הם יכולים להפיק איזה רווח קטן מבחינת התדמית ויחסי הציבור על הטבח שהם עושים בחאלב".

איילון קובע כי הטבח בחאלב מוכיח שאי אפשר לסמוך על הקהילה הבינלאומית, "צביעות זה בהחלט לא משקף את מלוא המצב בקהילה הבינלאומית. יש כאן חוסר יכולת לפעולה וזה קורה לכל אורך ההיסטוריה בוודאי בהיסטוריה של העם היהודי. אנחנו יודעים שהקהילה הבינלאומית לא עשתה שום דבר ואם היא עושה משהו תמיד זה מאוחר מדי ומעט מדי. לא רק בקשר עם העם היהודי ראינו את זה - גם ברואנדה, בבוסניה בדרפור, וכמובן מה שאנחנו רואים עכשיו בסוריה. הלקח הגדול ביותר הוא שעמים או מדינות שלא יכולים להגן על עצמם בכוחות עצמם נתונים לחסדי שמיים. מהבחינה הזאת הלקח שלנו צריך להיות מאוד ברור".