תשתית ראייתית נגד ר' מועצת מטה יהודה

ראש המועצה משה דדון חשוד בעבירות מין, שוחד ומרמה.

ערוץ 7 , כ"א בכסלו תשע"ז

תחנת משטרה. ארכיון
תחנת משטרה. ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשטרה גיבשה תשתית ראייתית לביצוע שורת עבירות של שוחד ומרמה על ידי ראש מועצת מטה יהודה, משה דדון, הקבלן גבי מגנזי ואישים נוספים. בנוסף גובשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מין על ידי ראש המועצה.

מדובר בפרשה רחבת היקף, במסגרתה התגבשה תשתית ראייתית לכאורה, לביצוע שורה של עבירות שוחד ומרמה, במספר פרשיות שונות, על ידי ראש מועצת מטה יהודה ובעלי משרות בכירות נוספים מהמועצה, לרבות היועצת המשפטית.

כן התגבשה תשתית ראייתית במסגרת הפרשות השונות לביצוע עבירות דומות על ידי אחיו, אבי דדון, המשמש כיו"ר אגודת הפלחה והקבלן גבי מגנזי.

בנוסף, במסגרת חקירת הפרשה, התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות מין חמורות על ידי ראש המועצה ואחיו.

את החקירה ניהלה יחידת להב 433 בשיתוף פעולה עם פקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים והרשות להגבלים עסקיים ובסיוע של הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. בשל העובדה כי מדובר בחברה ציבורית, עודכנה בשעתו הרשות לניירות ערך כנדרש.

במרכזה של החקירה שורת פרשיות, אשר ביססו ראיות לכאורה, למערכת יחסים שוחדית, במסגרתה קידמו ראש המועצה ומעורבים נוספים, לרבות היועצת המשפטית של המועצה ובכירים נוספים, את ענייניו של הקבלן גבי מגנזי והחברה הציבורית שבבעלותו וזאת בתמורה לשוחד, בדמות כספים ומתנות.

לאחר חקירה סמויה שארכה מספר חודשים, החלה החקירה הגלויה בשלהי 2015, עת עצרה היחידה את ראש המועצה והחשודים הנוספים, בהם מקורבים לראש המועצה ועובדי מועצה בכירים. ראש המועצה הורחק מתפקידו ומבניין המועצה מראשית החקירה הגלויה, תחילה ע"פ הוראת בית המשפט ולאחר מכן, בהסכמה עם באי כוחו.

נציין כי בפרשה אחרת, שעניינה חשד לביצוע עבירות של סחיטה באיומים, לא התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות על ידי ראש המועצה או מי מהמעורבים.

במסגרת הפרשה נחקרו עשרות מעורבים ובוצעו פעולות חקירה רבות ומגוונות. כמו כן, נתפסו נכסים, רכוש, כסף מזומן שהוסתר בכספות וחשבונות בנק, לצרכי בקשות חילוט בהמשך.

עם סיום החקירה, מעבירה משטרת ישראל לפרקליטות מחוז ירושלים, אשר ליוותה את החקירה, את כלל הממצאים, תשתית הראיות לכאורה והחומרים שנאספו, לעיון והחלטה באשר להגשת כתב אישום.

נזכיר כי במסגרת החקירה נחקרה פרשה נוספת, שעניינה חשד לקשירת קשר של ראש המועצה, אחיו ומעורבים נוספים, לצורך קידום עסקה למכירת מפעל פרטי בשטחי המועצה, בתמורה לשוחד.

חקירת פרשה זו הסתיימה וחומריה נבחנו על ידי פרקליטות מחוז ירושלים, אשר שלחה בעניינה מכתבי שימוע למעורבים הרלוונטיים, בהם ראש המועצה, לקראת הגשת כתבי אישום כנגדם.