יעקב חגואל
יעקב חגואלצילום: אלירן אהרון

יעקב חגואל, ממלא מקום וסגן יו"ר ההסתדרות הציונית, מתייחס בראיון לערוץ 7 לתקרית האנטישמית שבה הושלכו ראש חזיר, טלפי חזיר וצבע אדום אל ציון רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה.

בדבריו מרחיב חגואל את התמונה ומתייחס לתופעת האנטישמיות הגואה ברחבי העולם בכלל, באירופה בפרט ובמיוחד באוקראינה, תופעה המתחזקת מאוד ובעשור האחרון מתאפיינת בעלייה רציפה מדי שנה.

באוקראינה, הוא מציין, מדובר באלימות של ממש. "נזכיר שלפני חודשיים נפצע באוקראינה רב על רקע אנטישמי", הוא מזכיר ומדגיש כי התעוזה שגילו מבצעי המעשה הלילה באומן כאשר בחרו להגיע למקום בו מצויים יהודים רבים, וכשהם ללא כיסוי פנים ובלוחיות זיהוי גלויות לרכבם ולבצע את המעשה, תעוזה זו מלמדת על עליית מדרגה נוספת.

באשר להתנהלותם של השלטונות באוקראינה מול המעשה אומר חגואל: "אני רואה התעניינות של השלטונות. הגיעו עשרות אנשי משטרה לשם מאז הבוקר. אני רואה סוג של חקירה. השלטונות לא מתעלמים. יש כאן גם אינטרס כלכלי של עשרות מיליוני דולרים שמסתובבים שם כל שנה. בסופו של יום המבצעים ייתפסו ויבואו על עונשם", הוא משוכנע.

עם זאת הוא מרחיב את ההתייחסות ואומר כי "השלטונות באותן מדינות, וזה לא רק אוקראינה אלא בכל העולם, צריכים לאכוף יותר ולחוקק יותר חוקים, אבל צריך להסתכל גם על מה שאנחנו עושים – לצערי, 74 אחוזים מנפגעי האלימות האנטישמית לא מדווחים על כך. יש עשרות אירועים שהתרחשו באוקראינה וכנראה שיש סטייה של 74 אחוזים(!). יהודים מתייחסים לדברים כגזירת גורל ואומרים שכנראה יש מחיר לחיים בגולה".

"בעניין הזה אני בשיח רציני עם הקהילות היהודיות, ואומר להם להרים ראש בגאווה יהודית. אחד החיזוקים הוא להרים ראש בגאווה יהודית, וזה לא פשוט. המציאות היא שבאירופה יהודים מורידים מזוזות מפתח הבתים, לא הולכים עם כיפות ומשנים שמות מפחד. הדבר הזה מגביר את האנטישמיות. במקרה הזה מדובר בניאונאצים אבל יש גם פעולות ממניעים מוסלמיים, זו האנטישמיות החדשה. משמעות השילוב הזה בין הורדת הראש של היהודים והרמת ראש של אותם מוסלמים וניאונאצים, ובסופו שחלד בר הם הולכים לנו על הראש, היא שהמגמות הן לא טובות".

על פעולות ממשלת ישראל אל מול התועות הללו קובע חגואל כי אין מדובר בפעולות הסברתיות בלבד. "אנחנו מנסים לתת כלים ולחזק את הקהילות היהודיות בגולה. נשמח כמובן לראות את כולם פה, אבל כשהם עדיין מעדיפים להיות שם, אנחנו מחויבים לעזור להם להתמודד עם הרעה החולה הזו. גם הממשלה וגם ההסתדרות הציונית עושה הרבה לחיזוק הקהילות בזמנים הקשים הללו. כאשר יש לנו מצוקות ומלחמות אנחנו נעזרים באחינו שמעבר לים, ועכשיו כשהם במצוקות כאלה אנחנו צריכים לחזק אותם".

לקראת תום השיחה אתו נשאל חגואל מה מביא לעליית המדרגה דווקא באוקראינה, שם אירועים אנטישמיים מתרחשים לרוב. "באוקראינה יש בעיה. בתוך הפרלמנט אנשים עם דעות אנטישמיות וזה נותן רוח גבית לפורעים האנטישמיים לבצע את זממם. אוקראינה במשבר כלכלי וגם זה גורם לעליית האנטישמיות שם".