חן ישראל בלוך ז"ל
חן ישראל בלוך ז"לבאדיבות המשפחה

אירוע לכל המשפחה בנושא בטיחות בדרכים יתקיים מחר (שני), נר שני של חנוכה, בבנייני האומה בירושלים תחת הכותרת "חמ"ד על גלגלים".

האירוע מתקיים בהפקת 'פרסומי ישראל' ובשיתוף החמ"ד (חינוך ממלכתי- דתי), רשת נעם צביה, מטה הבטיחות העירוני בעיריית ירושלים, האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים וקרן אביה.

"קרן אביה" הוקמה לזכרו של אביה ז"ל שנהרג בתאונה לפני תשע שנים. אביה היה תלמיד ישיבת 'אלון מורה' ונהרג בדרכו לישיבה. לזכרו, הקימו את הקרן העוסקת בשלל פעילויות שמטרתן חינוך ההורים והילדים כחד לנהיגה ורכיבה בטוחה בכביש.

זהו אירוע ראשון מסוגו בארץ הנערך בסדר גודל כזה, בשיתוף הורים וילדים שיכלול פעילויות בנושא הבטיחות בדרכים כגון סדנאות השתלמות להורים וילדים, מופעי תיאטרון בנושא אשר יוצגו על ידי שחקנים מתיאטרון 'נקודה טובה', סימולאטורים (מציאות מדומה) לנסיעה בטוחה, סדנאות לרכיבה בטוחה, פארק בטיחות בדרכים שיוקם במיוחד במקום ועוד הרבה פעילויות של הנאה כגון פינות יצירה, מעגל מתופפים, חידון 'קליק בטוח' ועוד.

אטרקציה חינוכית לילדים ולהורים
אטרקציה חינוכית לילדים ולהוריםצילום: פרסומי ישראל

האירוע יתקיים בשעות 18:00- 12:00 בעלות כרטיס סמלית: 15 שקל בלבד ו/או 65 שקל לכרטיס משפחתי.

קיום האירוע מוקדש לזכרו של חן ישראל בלוך ז"ל, בן ה- 10, מהישוב תקוע בגוש עציון שנהרג בתאונת דרכים לפני כחודש, עת נסע על אופניים בישוב בסמוך לביתו. היום בו יתקיים האירוע יחול בשבוע שבו חל יום השלושים למותו.

האירוע מוקדש לזכרו. חן ז"ל
האירוע מוקדש לזכרו. חן ז"לצילום: באדיבות המשפחה

במסגרת האירוע יחתימו חבריו של חן ז"ל את שאר המשתתפים, ילדים ומבוגרים כאחד, על האמנה לשמירת הבטיחות בדרכים. המסרים שהילדים יחתמו עליה ויחתימו גם את המבוגרים הנהגים, ישימו דגש על אחריות הנהגים, לצד החשיבות לחינוך הילדים והנוער לנהוג על פי כללי הזהירות בדרכים ובקרבת הכביש ובדרך; זה איזור ילדים, סע לאט; בזמן הנהיגה חושבים חיים, לא מסמסים; בעיר, חיים תלויים במהירות שלך. אל תנפץ אותם; החורף קורא לך לנהוג אחרת; עצור בטרם תעבור; ילדים בואו נלך על בטוח וכד'.

כמו כן, במהלך האירוע תוקרן מצגת שחן ז"ל עצמו כתב בנושא הבטיחות בדרכים במסגרת לימודיו בבית הספר.

הוריו של חן ז"ל, עדי וגדעון בלוך בירכו על היוזמה ומקווים שזו תעזור בעתיד, ולו רק למשפחה אחת אשר בזכות השמירה על כללי הבטיחות בדרכים ימנע ממנה אסון דומה לזה שפקד את משפחתם.

"על כל נהגי הרכבים, ללא כל הבדל, וזה אומר כולם כולל כולם, לגלות ערנות בכביש ובמיוחד בתוך ישובים ואזורי מגורים בהם נמצאים ילדים. כל נהג רכב חייב לעשות כל מאמץ כדי לשמור על החיים של הילדים שלנו. חן שלנו רכב על האופניים דקה וחצי מהבית שלו, אחרי שיצא מפעולה בסניף בני עקיבא, יחד עם עוד 40 ילדים", אמרה עדי, אמו של חן.

"חן שלנו רכב על האופניים דקה וחצי מהבית שלו"
"חן שלנו רכב על האופניים דקה וחצי מהבית שלו"(
צילום: באדיבות המשפחה)

אביו של חן, גדעון, ציין שעל פי החוק לנהגי אופניים מותר לנסוע על הכביש, אך בהסתמך מהניסיון המר שלהם, אולי יש מקום לשקול את שינוי ההוראה הזו, או לפחות לפעול ביתר שאת להוספת כמה שיותר שבילי אופניים בכדי למנוע מפגש בין רכבים לרוכבי אופניים עד כמה שניתן, ובמיוחד הילדים שבהם.

בנוסף, כיום, גם ילד שרוצה לנסוע על המדרכה לא תמיד יכול שכן היא מלאה באבני שפה שיורדות לכביש ללא שיפוע וללא התחשבות בעגלות ובאופניים.

גדעון סיפר: "הילד שלנו נסע על הכביש לפי כל הכללים, הוא עבר מעבר חציה וחבש קסדה, ובכל זאת נפגע. המסקנה הכי גדולה שלי מהמקרה היא שאסור לסמוך על אף אחד בכביש, ועובדה היא שהרבה תאונות נגרמות גם במעבר חציה.

"חן חשב שהנהג ראה אותו, אבל הוא לא ראה. לכן חשוב שכולם יבינו, ילדים וגם מבוגרים, שהם צריכים לגלות ערנות מרבית בכביש ובסביבתו. לצערי, אי אפשר באמת לסמוך על אף אחד. לכן, גם במעברי חציה יש להוסיף ולנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים - להגביר באזור מעברי חציה מחזירי אור, להאיר כיכרות ומעברי חציה חשוכים, להוסיף פסי האטה. אנחנו איבדנו את הילד שלנו ונמצאים בשלבים הראשונים שאנחנו רק מעכלים את האסון שקרה לנו. אבל אם הדברים האלה יוכלו לעזור ואפילו רק למשפחה אחת, כולל החתימה על האמנה לבטיחות בדרכים – אז זה שווה את זה. כל אחד שמצליחים להציל זה עולם ומלואו".

"אבא אל תסמס באמצע נסיעה"

ישראל גולדברג מנכ"ל פרסומי ישראל שיתף אותנו בזווית שלו לפרויקט הגדול הזה. "את חן האמת לא הכרנו קודם. יזמנו את הפרויקט לזכרו של אביה ותוך כדי שמענו שחן נהרג אף הוא. המקרה מאוד נגע לליבנו ועלה לי רעיון להנציח את חן בצורה הזאת בסמוך לפטירתו."

כשגולדברג הציע זאת להורים, הם מאוד התרגשו ויחד החליטו להעניק כרטיסים מוזלים לזכרו כדי שכל הילדים יבואו לאירוע. הכרטיסים ניתנים לכל הילדים מרשת "נעם" בחתך הגילאים של חן בשיתוף הרשת ומועצת גוש עציון בראשה עומד משה סביל.

הפתעות לילדים
הפתעות לילדיםצילום: פרסומי ישראל

כאמור, הפעילות של "קרן אביה" היא בכל הארץ אבל אירוע כזה לא היה מעולם לא בארץ ולא בעולם. מדובר בשטח של אלפי מטרים רבועים ובלימוד חווייתי המחנך את ההורים והילדים כאחד לבטיחות בדרכים. ההורים לומדים לנהוג גם במצבים קשים באמצעות סימולטרים מיוחדים.

"אני קורא להורים לתרגל את מוצרי הבטיחות בכביש, בדרך, בתוך האוטו וגם ברכיבה על אופניים." אומר גולדברג, "הגורם האנושי לתאונות גבוה מאוד ואין מניעה שילד יתבייש לומר לאביו: אבא אל תסמס באמצע נסיעה".