התשובה לאקדמיית "בצלאל"

הסטודנטיות במכללת אמונה משיבות מלחמה ל"אמנות" שהוצגה בבצלאל ובמכללת שנקר. "האומנות שלהם פגעה בכבוד האדם".

בני טוקר , כ"ב בכסלו תשע"ז

התשובה לאקדמיית "בצלאל"-ערוץ 7
מתוך התערוכה
צילום: ציפורה חביב

בימים אלה מוצגת במכללת אמונה בירושלים תערוכת תגובה על "אומנות ההסתה" נגד ראש הממשלה נתניהו שהוצגה באקדמיית "בצלאל" ובמכללת שנקר.

ציפורה חביב, סטודנטית לאומנות בשנה ג' במכללת אמונה, אומרת לערוץ 7 שהבנות הזדעזעו מהיצירות נגד נתניהו, "ראינו איך ביזו את הפסל של נתניהו, ראינו את היצירות בבצלאל ושנקר, את התמונות עם החבל ואת התמונה של ראש הממשלה ערום עם חבל.

"אין לנו בעיה שיש למישהו דעות אחרות אבל לא אהבנו שמבזים את האיש, שפוגעים בכבוד האדם. נכון שהוא נבחר על ידי העם והוא איש פוליטי אבל הוא גם בן אדם ואי אפשר לדרוך על האדם שבו".

לדבריה, האומנות מנסה כיום למשוך תשומת לב על ידי פרובוקציות, "ראינו איך דרכו על הפסל של נתניהו בכיכר רבין כמו שהפילו את סטאלין. יש כאן הסתה ואלימות. אני יודעת שהפרובוקציות האלה מושכות תשומת לב אבל זה קצת עצוב לי שככה האומנות נראית".

"לצערנו יצירות מתונות ומרגיעות, פחות מעוררות תשומת לב וחבל שזה כך. אני רוצה להגיד שאני יודעת שאני נמצאת בצד הנכון של המתרס ואני לא רוצה לרדת לרמה הזאת".

חביב מספרת על היצירות בתערוכה שלהן, "נושא התערוכה הוא כבוד האדם ומהן הגבולות של האומנות. מישהי הביאה תמונה של ראש הממשלה ולמטה כתבה 'דרך ארץ קדמה ליצירה', מישהי אחרת ציירה נעל שדורכת על מלא מילים שכתוב עליהן 'כבוד האדם'. אפשר לזעזע גם בלי לעשות דברים שיפגעו בכבוד האדם.

"אז נכון שאנחנו נקבל פחות תשומת לב כי אנשים אוהבים את הפרובוקציה אבל אני לא חושבת שאמנים חייבים להיות בהכרח אנרכיסטים. לגעת ברגשות של אנשים זה יותר קל מלגעת בשכל שלהם כי זה יותר מהיר אבל יש גם דרך לעשות זאת בלי לפגוע בכבוד האדם.

"אנו תומכות בחופש הביטוי ובניצול האמנות כדי להביע את עמדותינו ודעותינו, עם זאת כאמניות איננו פטורות מן הערכים הבסיסים שטמונים בנו כלפי האדם והחברה", הדגישה חביב.

אמנות מחבבת
צילום: ציפורה חביב