יופי של הצגה - ביקורת מופע

'תהיי יפה ותשתקי' מציגה באמצעות הפקה מושקעת ומשחק משכנע מסר חד נגד תרבות היופי

עפרה לקס , כ"ב בכסלו תשע"ז

יופי של הצגה - ביקורת מופע-ערוץ 7
מתאימה כפתיח לדיון בנושא במוסדות חינוך. 'תהיי יפה ותשתקי'
צילום: שרה פוקס

'תהיי יפה ותשתקי',

כתיבה: מוריה חסין,

בימוי: אילת סטולר,

משחק: אדר (ששון) פנקסוביץ', אנה סנגר, נועם שנהב, עידית שמעון, שרון ונצובסקי;

לנשים בלבד

השלב הכי סופי בתחרות מלכת היופי של ישראל. שלוש המועמדות הסופיות נכנסות לחדר כדי להתאפר לשלב ההכרזה על הזוכה.

הן כבר מדמיינות מי תהיה הזוכה ואיך זה בדיוק יקרה, כשלפתע הכול משתבש. האירוע הפתאומי מכריח את הבחורות-דוגמניות להתעמת עם הסיבות שהביאו אותן לתחרות, ומתברר שכל אחת מהן סוחבת עומס רגשי לא קטן. אחת מגיעה מבית שבו האם הייתה דוגמנית מפורסמת, והיא מרגישה שהיא חייבת לחקות את ההצלחה שלה, בת אחרת עזבה בטריקת דלת את האולפנה ואת היהדות, שלא ידעו לתת לה תשובות על מקומו של היופי, והשלישית מקווה מאוד לזכות בגלל מצוקה כלכלית בבית.

תוך כדי, נאלצות המועמדות להתמודד פנים אל פנים עם הטיעונים הפמיניסטיים נגד תחרויות יופי והחפצת נשים. ההצגה מעלה שאלות שבעידן האינסטוש-סנאפצ'אט, הטרדות על ימין ועל שמאל וויכוחים על קוד לבוש אי אפשר להתעלם מהן: מה תפקיד היופי? האם צריך להחביא אותו? האם לנשים ולנערות מותר לנצל את היופי שלהן? האם בכך הן מנצלות או מנוצלות? האם אישה לא יפה לא תצליח בחיים? על הדרך נפתחת גם סוגיית היחס הנכון לגוף וליופי בחינוך הדתי.

המחזה הוא חד, נוקב ובעל מסר לא מתפשר. השאלות שעולות בו אמנם מזמנות דיון וחשיבה מעמיקה, אבל השורה התחתונה מעט מאכזבת בשטחיותה. היא מציגה את היופי כמחפיץ, ואת הטיפוח כנכפה על האישה וכשלב הכרחי בדרך להצלחה בעולמנו. ההצגה חזקה ומתאימה כפתיח לדיון בנושא בקבוצות של בנות באולפנות ובמדרשות. ההפקה מושקעת, השחקניות מוכשרות ועושות עבודה טובה ומשכנעת והשירים המשולבים בהצגה מבוצעים בצורה יפה ומחזקים את המסר.