לראשונה: חידון העברית ע"ש יצחק נבון

חתן וכלת חידון העברית לשנת תשע"ז הם דניאלה שפירא ואיתמר עדני. כתב ערוץ 7 היה שם

תגיות: עברית חידון
חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בכסלו תשע"ז

בירושלים נערך היום (חמישי) לראשונה חידון העברית על שם יצחק נבון ז''ל, הנשיא החמישי של מדינת ישראל.

לקראת החידון התקיימו חידונים מסוגים שונים בעברית בקרב תלמידות ותלמידים מכל רחבי הארץ ולשלב הגמר הגיעו 10 תלמידים.

שלושת התלמידים שזכו בשלבים המוקדמים והתחרו על המקום הראשון- ניר ישראל, תלמיד כיתה י"ב, תכנית היל"ה- ירושלים, דניאלה שפירא, תלמידת כיתה י"ב ב"עתיד יוהנה ז'בוטינסקי", איתמר עדני, תלמיד כיתה י"א, מבית הספר מדעים לוד.

לאחר השלב האחרון הוכרזו חתן וכלת חידון העברית תשע"ז: דניאלה שפירא, תלמידת "עתיד יוהנה ז'בוטינסקי" ואיתמר עדני, תלמיד בית הספר "מדעים לוד".

חידון העברית מהווה הזדמנות ייחודית מרתקת לחבר את הדור הצעיר ובכלל את הציבור בישראל לשפה העברית וליצור חוויה חינוכית עכשווית לשפה העברית ולמורשתו של הנשיא החמישי של ישראל, יצחק נבון.

החידון שהתקיים היום היה בנוי ממספר שלבים: הכרת ניבים, היכרות עם דמויות מההיסטוריה והתרבות היהודית , "חיבובים"- היכרות ולייקים מתחנות בחייו של יצחק נבון, היכרות עם השמות השונים של העיר ירושלים ושלב האיות.

ארז נבון, בנו של יצחק נבון, סיפר "קראתי אמש את יעדי החינוך שאבא הציב לעצמו. קראתי ולא האמנתי; הרי האירוע הבוקר הוא הוצאה לפועל מדויקת של משנתו. קיבוץ הגלויות ודו הקיום אותו ביקש אבי מוצאים ביטויים בנבחרת הגמר- גם אלכסנדרה וגם בוצר, גם שפירא וגם בוסקילה".

"מפתח הזהב של החינוך העברי הוא הלשון העברית, כפי שאמר חיים נחמן ביאליק", פנה ארז לתלמידים ואמר "מפתח הזהב עבר אליכם. שמרו עליו!".

ראש תנועת בית"ר העולמית היוזמת את החידון, נריה מאיר, אמר כי "העברית היא ביטוי לזהות של כל עם ובייחוד לעם היהודי שערש הולדתו שזור ביצירת שפת העברית כשפת הקודש. שפת העברית היא גם סמל לחזרת העם היהודי לארצו. נוכחנו היום בחידון, כי השפה חיה, בועטת ותוססת ואפילו מתחדשת הנשיא החמישי יצחק נבון שימש לנו השראה לחידון הראשון ולאלו שיבואו אחריו".

מנכ"ל רשת החינוך עתיד, עמיעד גורביץ' אמר "אני נרגש מהמעמד המיוחד של חידוןהעברית שמתקיים לראשונה בשיתוף רשת החינוך עתיד. שנים רבות עברו מאז חבורת "גדוד מגיני השפה" הטביעו את הסיסמא המוכרת "עברי, דבר עברית", ועדיין היום אנו מתמודדים עם הצורך להפיץ, להגן, לשמר ולטפח את השפה העברית.

"שפה היא מרכיב מרכזי בתרבות ובנשיאתה ובכוחה לקרב לבבות בין עדות ועמים, ועל כן עלינו לפעול באמצעים מגוונים ויצירתיים במטרה להנחיל את יופייה של השפה העברית בליבם של בני הנוער שלנו", הוסיף.טוען....