פתח להכרעה

התאמתות החששות מ"מתנת הפרידה" שמותיר לנו נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה הופכת את ראשית כהונתו של הנשיא הנכנס טראמפ לקריטית. פרשנות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תשע"ז

קשה לדעת על מה חולם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אבל לא מופרך יהיה להעריך שהוא בהחלט חלם שסיום כהונת אובמה יעבור בשלום, כך שראשית כהונתו של טראמפ תעבור עליו בשקט יחסי בזירה הבינלאומית.

נתניהו בוודאי קיווה שהידוק היחסים עם שורה של מדינות ברחבי העולם, בעיקר מדינות מתפתחות, יניב לישראל תוך שנים ספורות דיבידנד מדיני בדמות הקלת הלחץ על ישראל בפורומים בינלאומיים. כך שבצירוף הממשל האוהד בארה"ב יהיה לו קצת שקט בחוץ וזמן לטפל בנחת בבעיות הלא פשוטות שמחכות לו בבית.

אבל זה חלום שכבר לא יתגשם. "מתנת הפרידה" של אובמה לישראל היא פצצת זמן שאת משמעויותיה המלאות אנחנו עוד נלמד, אבל כבר כעת ברור שהיא קריאה לפעולה מיידית. מדובר במוקש לא פשוט שמלאכת פירוקו תהיה קשה במיוחד. נכון שלא מדובר בהחלטה שמחייבת את ישראל, אולם המשמעות הרחבה שלה עלולה להיות קשה מאוד בשלל היבטים.

הדרך לפרק את המוקש הזה עוברת בראש ובראשונה דרך הפסקת מצב הדמדומים בשטחי יהודה ושומרון. מה שנחוץ לישראל הוא מעבר ממצב ביניים בלתי ברור לפתרון קבוע. לא יהיה ממשל נוח יותר לבצע בחסותו את הפעולה הלא פשוטה הזו, ולא יהיה זמן נוח יותר לכך מראשית כהונתו של הממשל הזה.

איש איננו יודע כמה שנים יכהן טראמפ כנשיא ארה"ב, האם תהיה זו קדנציה של ארבע שנים או קדנציה כפולה. לכן, את הצעדים הקריטיים לצורך שינוי המשוואה באזור, כדוגמת החלת ריבונות לפחות בשטח C, ישראל חייבת לבצע כבר בזמן הקרוב, על מנת לקבל עבורם מטרייה אמריקנית רחבה ככל האפשר. אם ארה"ב תחסום החלטות קשות ושאר צרות במשך קרוב לארבע שנים, יתכן בהחלט שלאחר מכן המצב החדש בשטח כבר יתקבע בתודעת העולם כעובדה מוגמרת. בשנים הבאות זה כבר יהיה מורכב יותר.

המשך של מדיניות ה"לא לכאן ולא לשם" בחסות ממשל טראמפ, עשוי להיות אפשרי. יש להניח שראש הממשלה נתניהו מכוון לשם. אבל הנזק ממדיניות שכזו לישראל בטווח הארוך יהיה עצום. הפצצה שהונחה בהחלטת מועצת הביטחון היא אמנם בעלת אפקט מושהה, בגלל בחירת טראמפ לנשיאות, אבל מייד אחרי תום כהונתו היא עלולה להתפוצץ במלוא העוצמה אם ממשלת ישראל לא תפעל לפרק אותה כבר כעת.