הרב הדס נגד יוזמת הרבנים של דרעי

במכתב ששיגר לתלמידיו מסביר הרב הדס כי גוף המונה מאות רבנים קשה להוציא ממנו פסיקה המאושרת ומוסכמת על כולם ועלולות להתעורר מכשלות

מיכל לוי , כ"ה בכסלו תשע"ז

יוצא נגד דרעי
יוצא נגד דרעי
צילום: פלאש 90

יו"ר ש"ס השר אריה דרעי פעל בחודשים האחרונים להקמת גוף שיאגד את כלל הרבנים הספרדים בארץ ובעולם, אך יש כבר מי שקורא להתנגד לקיומו ובשל מכשלות שעלולות לצאת מתחת ידיו.

במכתב ששיגר לתלמידיו הסביר ראש ישיבת 'קול יעקב' הרב יהודה הדס כי גוף המונה מאות רבנים קשה להוציא ממנו פסיקה המאושרת ומוסכמת על כולם ובשל כך עלולות להתעורר מכשלות הלכתיות.

"בימים אלו עוסקים אנשים להקים ארגון עולמי של רבנים ספרדים", כתב הרב הדס לתלמידיו בארץ ובעולם. "הנה גדולי הדור שעבר ושל דורנו ובראשם מרן הגרי"ז זצוק"ל התנגדו מאוד להקמת גוף עולמי של רבנים וגדולי תורה".

לדבריו, הכח העצום שיימסר למזכיר האיגוד עלול להתהפך עליו לרעה. "ובאמת, כל בר דעת מבין הנזק הגדול שיכול לצמוח מארגון עולמי, אשר הניסיון הראה דנמסר כח עולמי לידי מזכיר, וכל אשר יחפוץ יעשה. לכן אחלה פניכם בכל לב, לא לתת יד לפעולה זו, ולא להיות ח"ו שותף לנזק עצום שיכול להיות לתורה הקדושה בהקמת ארגון זה".

מכתבו פורסם ברדיו 'קול חי' שם אף צוטט אחד מתלמידיו שהסביר את חשותיו של הרב הדס. "עיקר הבעיה היא שמאגדים רבנים רבים כל כך, וכולם יודעים שאין בידם זמן להתעסק בכל נושא, ואת הכל מנהל המזכיר או מנהל האיגוד, מבלי יכולת או רצון לשאול את דעתם של מאות הרבנים בכל עניין, ולכן יש בכך סכנה עצומה".

לפני כחודש הכריז ח"כ יואב בן צור בגיבויו של דרעי על הקמת "איחוד הרבנים הספרדים העולמי", ואף נערך בעקבות כך כנס בן שלושה ימים, בו נטלו חלק מאות רבנים.

במהלך הכנס אמר שר הפנים אריה דרעי, "כל אחד כאן רב ומנהיג של קהילות חשובות מאוד בכל העולם. זה היום עשה השם נגילה ונשמחה בו. כמה מרן זצ"ל אבינו מורנו מדריך דרכינו, ציפה ורצה את הדבר הזה, כמה הוא הרגיש אחריות וחיבה ואהבה לכל קהילה ולכל ורב בעולם וכמה היה חשוב לו שכל מנהיגי הרבנים הרוחניים בעולם יהיו כנסת אחת קיבוץ אחד, הכל למען שמו יתברך כדי להגדיל תורה ולהאדירה".

"זכותו שעומדת לנו שהצלחנו לארגן את הכנס הזה ולהתחיל, אני יודע שיש עוד הרבה מה לעשות ויש עוד הרבה רבנים ויש עוד הרבה אפשרויות אבל קודם כל מתחילים, עושים את הצעד הראשון. ברוך השם שהתאספו כאן כל כך הרבה רבנים מכל כך הרבה קהילות בתוך זמן קצר ואני קודם כל מודה לכל אחד ואחד שטרח והגיע ואני יודע שזה לא פשוט", הוסיף.

דרעי הדגיש כי מדובר בכנס היסטורי, ''שהפירות שלו וההשלכות שלו, יהיו לזה הרבה תוצאות כשהמטרה היא אחת, להרבות את כבודו ואת כבוד תורת ישראל ולהגדיל ולפאר אותה ולקדש שם שמיים".