"חוסר לימוד מביא לבורות בציבור הדתי"

הרב דב ליאור השתתף השבוע בכינוס צורבא והסביר על חשיבות הלימוד: בדור בו הכל נעשה ב'אינסטנט', ישנה חשיבות ללימוד הלכה ממקורה.

רפאל לוי , כ"ז בכסלו תשע"ז

הרב דב ליאור
הרב דב ליאור
צילום: יח"צ

למעלה מ-150 מגידי שיעורים של 'צורבא מרבנן' ובהם רבני ערים וישובים, רבנים צבאיים ורבני קהילות השתתפו ביום עיון ייחודי של מכון 'צורבא' בנושא "אקטואליה הלכתית בשבת", שהתקיים בבית הארחה בית וגן, ירושלים.

יום העיון נפתח בשיעורו המקיף ראש המכון, הרב בן ציון אלגאזי שהקדיש את דבריו לנושא חשיבות הוראת הלכות שבת. "קיימת בורות רבה בנושא הלכות שבת, פעמים רבות אני נתקל במקרים בהם אנשים מחמירים בשבת על דברים שאין בהם טעם, או לחילופין טועים בצורה ממשית בדברים שהם דאורייתא".

"הסכנה הרובצת לפתחם של פוסקי ההלכה היא ההתמקדות בשוליים ולא בליבת הגישה ההלכתית. צורבא מרבנן המדגיש את לימוד ההלכה למקורותיה, החל מהמשנה דרך הגמרא, ראשונים ועד אחרוני הפוסקים, סולל בפני הלומדים ראיה ראויה ואיכותית של מכלול הפסיקה ההלכתית", הוסיף הרב אלגאזי.

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע לשעבר, מסר שיעור בנושא 'גרמא בשבת'. הרב ליאור הדגיש בדבריו כי "כיום, בדור בו הכל נעשה בצורה 'אינסטנט', ישנה חשיבות עצומה ללימוד הלכה ממקורה, בצורה שקולה ועיונית – כפי שמנחיל מכון צורבא בקרב אלפי לומדים ברחבי הארץ".

במהלך דבריו התייחס הרב ליאור לסוגיות הפוקדות את עם ישראל, הן כלפי פנים, והן כלפי העולם, והרב ציין את תפקידו של הציבור האמוני: "על הציבור הדתי מונחת משימה לאומית על הכתפיים, הדאגה המשולבת הן לארץ ישראל והן לתורת ישראל".

הרבנים שמעו גם הרצאה מפי הרב אליהו פרידמן והמהנדס גבי כהן, מארגון 'משמרת השבת' אשר נתנו סקירה הלכתית–מעשית רחבה על חידושי הטכנולוגיה והשפעתם על השבת בדורנו.

מכון 'צורבא מרבנן' בראשות הרב בן ציון אלגאזי מוביל תכנית חדשנית ללימוד הלכה, בצורה חוייתית, שיטתית ומרתקת מהמקור ועד למעשה. ברחבי הארץ, במאות קהילות, פועלים למעלה מ700 מוקדי לימוד של 'צורבא מרבנן' במסגרת שיעורים שבועיים המקיפים את כל מעגל החיים על-פי סדר השולחן ערוך.טוען....