מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נשא נאום הערב (רביעי) בו הוא פורש, שלושה שבועות לפני תום כהונת ממשל אובמה, את עמדת הממשל לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני.

קרי אמר את הדברים על רקע מתיחות שיא בין ישראל וממשל אובמה, אחרי החלטת מועצת הביטחון של האו"ם מסוף השבוע שעבר, לפיה ההתנחלויות אינן חוקיות - שלא זכתה לוטו מצד ארה"ב ונראה שהיא אף עסקה בקידומה.

הוא טען כי "ראש הממשלה נתניהו תמך, גם באופן פומבי, בפתרון שתי המדינות. אבל הקואליציה שלו היא הכי ימנית בהיסטוריה הישראלית. היא מחויבת להתנחלויות ומובילה לכיוון ההפוך, של מדינה אחת. היא פועלת באופן שיטתי".

מזכיר המדינה שילב בדבריו גם ציטוטים של שרי ממשלה וטען כי הדבר מוכיח על הקצנה ישראלית.

הוא התייחס לצד האמריקני ואמר, "הנשיא אובמה היה מחוייב לכל אורך הדרך לביטחון ישראל. פיתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להבטיח שישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית. הדרך היחידה להבטיח שהפלסטינים יחיו בכבוד - וחשובה גם לקידום האינטרסים של ארה"ב באיזור".

קרי טען כי "שני הצדדים צריכים לפעול בעת הזאת כדי לקרב את השלום. צריך לומר את האמת שהיא אינה נעימה - כי מה שמתרחש כרגע לא טוב לאף אחד. העבודה שלי היא להגן על ארה"ב והאינטרסים שלה. יש מי שחושבים שהידידות בינינו לבין ישראל כוללת יציאה נגד העקרונות שלנו".

הוא ניסה להסביר מדוע ארה"ב נמנעה בהצעה באו"ם והבהיר, "ההצבעה שלנו היתה בהתאם לערכים שלנו וגם לאלו של ישראל. הצבענו כך למען עתיד ישראל".

לדבריו, "לא היה ממשל שעשה יותר עבור ישראל כמו זה של אובמה. נתניהו עצמו אמר שהתמיכה היתה חסרת תקדים. עמדנו איתן מול הצעות לחרמות על ישראל. תמכנו ביטחונית בישראל".

וכאן הגיע קרי לעיקר מבחינתו. "הפתרון של שתי המדינות מצוי בסיכון, יש גורמים שפוגעים קשות באפשרות להשיג שלום ויוצרים מציאות שאף אחד אינו מעוניין בה".

הוא אמר כי אזרחי ישראל מבינים ש"אם הבחירה תהיה בין מדינה אחת - היא תהיה או יהודית או דמוקרטית. אחרי עשורים של סכסוך שני הצדדים כבר לא רואים זה את זה כבני אדם אלא רק כאיום. כל מי שמותח ביקורת על הפלסטינים נחשב כתומך של הכיבוש - ומי שמבקר את ישראל נחשב כאדם אנטישמי".

הוא דיבר על הצד הפלסטיני והצהיר, "אין הצדקה לטרור ולא תהיה כזו. גל הטרו האחרון היה בלתי מוצדק. ההנהגה הפלסטינית נכשלה במתן גינוי ברור לאלימות. הבעיה הגדולה יותר היא שחמאס מסרב להכיר במדינת ישראל. וממשיך להתחמש ולאיים בצורה בלתי נסבלת".