דורי גולד: ישראל צריכה להישאר חזקה

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר התייחס למתווה שהציג קרי בנאומו, "מר קרי לא הסביר איך ישראל צריכה להגן על עצמה".

ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשע"ז

אידיאולוגיה וקונספציות. דורי גולד
אידיאולוגיה וקונספציות. דורי גולד
צילום: מכון וילסון

דורי גולד, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, התייחס הבוקר (חמישי) בגלי צה"ל למתווה שהציג מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בנאומו אמש.

בראשית הדברים ציין גולד כי לא מדובר במתיחות הרצינית הראשונה בין ממשל אמריקני לממשלת ישראל, וגם בעבר היו רגעים קשים ביחסים בין המדינות.

"אני זוכר את שמיר ובוש האב, אני זוכר את הזמן שאחרי שמנחם בגין הורה על הפצצת הכור בבגדד", ציין גולד. "יש זמנים של מתיחות אבל מסתדרים. למה מסתדרים? כי יש לנו ערכים משותפים ואינטרסים משותפים".

גולד חשף כי במגעיו עם גורמים פלסטיניים התברר שהאיום כביכול בהליכה ל'מדינה אחת', בו נפנף קרי, הוא איום סרק, "אני לא יכול לגלות את הכל, אבל אני יכול להגיד שלאורך מספר שנים, עוד לפני שהייתי במשרד החוץ, הייתי מגיע לעיר באירופה ונפגש עם אנשים המקורבים להנהגה הפלסטינית כדי לשמוע מה דעתם כאשר אין זרקורים ו-CNN באולפן, והם אלו שאמרו לי 'דורי, הדיבורים על מדינה אחת זה לא רציני. אתם יכולים להחליט מה הגבולות שלכם'. אני חושב שזה נכון, אנחנו לא רוצים מדינה אחת עם כל הפלסטינים, אבל מנגד אנחנו צריכים לדאוג שבסופו של דבר יהיו גבולות ברי הגנה".

"מר קרי לא הסביר איך ישראל צריכה להגן על עצמה כאשר יש את הכאוס בסוריה שיכול גם להגיע למדינות אחרות במזרח התיכון. ישראל צריכה להישאר חזקה - זו המדיניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו", אמר גולד.

גולד ציין כי ה'אבססיה' של קרי למתרחש בישראל, כפי שהגדיר אותה ראש הממשלה, נובעת בין היתר מהאידיאולוגיה של ממשל אובמה, "מדיניות החוץ מורכבת הן מקריאה נכונה של המפה במזרח התיכון, אבל גם מאידיאולוגיה וקונספציות. אובמה חשב עד עכשיו שההסכם שלו עם איראן יביא לאיראן מתונה, ככה הוא גם אמר לכתבים בוושינגטון והסביר למה צריך לתמוך בהסכם. אבל מה קרה? יש לנו כוחות איראניים הן בסוריה והן בעיראק, יש פעילות איראנית בים סוף, זה לא מדינה מתונה, זה מדינה אקטיביסטית מאוד".