חדש בספארי: בנק רקמות לחיות בר

בעשורים האחרונים ישנו תהליך מואץ של הכחדת בעלי החיים. גני החיות המודרניים, שמו להם למטרה לעורר מודעות לתהליכי ההכחדה ולשמר את חיות הבר על ידי ריבוי חיות בר ועיסוק מתמיד בחינוך בכדי לעורר אמפטיה, חמלה וסובלנות כלפיהם.

שימור וריבוי בעלי חיים הוא "תורה" בפני עצמה וחשוב לעשות זאת באופן מדויק עד כמה שניתן.

גני החיות יכולים לשמר ברווחה, מינים בודדים והריבוי נעשה בין פרטים שאינם בעלי קרבת משפחה.
אולם, לא ניתן לשמר יותר ממספר פרטים מכל מין ויש לא מעט בעלי חיים שאינם נמצאים בגני חיות.

על אף המאמצים הרבים של גני החיות ברחבי העולם, קיים חשש כי בעוד שנים אחדות רבים מבעלי החיים ייכחדו לחלוטין.

לאחרונה, הוחלט כי לאור הטכנולוגיות המתפתחות, הספארי והמכון הגרמני IZW יקימו פרויקט משותף, מיוחד במינו של שימור רקמות בעלי חיים מהם בעתיד יוכלו לייצר מיני בעלי חיים שעלולים להיכחד מעולמנו.

וטרינר הספארי ד"ר יגאל הורוביץ חבר לפרופסור תומס הילדברנדט וד"ר סוזאן הולץ, מומחים להפריות חוץ גופיות ורביית חיות בר, ויחדיו החליטו השלושה על הקמת פרויקט משותף - תיבת נוח של רקמות בעלי חיים - למען עתיד ורוד ואופטימי יותר.

מטרת הפרויקט היא לאסוף רקמות מבעלי חיים בסכנת הכחדה ולייצר בנק של רקמות.

כיוון שהטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר, בדורות הבאים ויתכן שאפילו בשנים הבאות, ניתן יהיה ליצר בעזרת רקמת עור שנשתמרה את אותם מינים נכחדים וכך לשמר מגוון רחב יותר של מטען גנטי.

בבנק הרקמות יאספו רקמות של בעלי חיים מגן החיות אך בעיקר רקמות של ציפורים נודדות, חלקן נדירות מאוד, שמגיעות לטיפול בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.

לבית החולים לחיות בר מגיעים מידי שנה אלפי בעלי חיים לטיפול במטרה להשיבם לטבע, צוות בית החולים טיפל במגוון עצום של בעלי חיים ומאז הקמתו הגיעו לטיפול כ-23 אלף בעלי חיים שכללו יותר מ-300 מינים שונים.

רקמות העור של בעלי חיים ישתמרו בטכניקה מיוחדת בתוך מכלי חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות צלזיוס.

הדגימות ישמרו בישראל וגם בגרמניה כדי להגדיל את האבטחה והשמירה עליהם.

טכנולוגית יצור בעלי החיים נמצאת כעת בפיתוח מתקדם ונראה כי בקרוב תוכל להיכנס לשימוש, אף על פי שעדיין לא ניתן לייצר בעלי חיים בדרך זו, מובילי הפרויקט רוצים להתחיל באיסוף כדי לא לאבד את הפוטנציאל הגלום בכל בעלי החיים שמגיעים לטיפול בבית החולים ובאמצעותם ניתן יהיה לסייע בעתיד לבני מינם.

ככל הנראה בעתיד הקרוב יותר ניתן יהיה לרפא חיות בר פצועות ולהשלים חלקי גוף חסרים בעזרת בנק הרקמות המתהווה.

פרויקט דומה קיים גם בגן החיות של סאן-דייגו ובגן החיות המלכותי של לונדון אולם זהו ככל הנראה הפרויקט הראשון שחולש על אפריקה, אירופה (למעט כאמור אנגליה) אסיה ואפריקה.

צוות הרופאים שמוביל את הפרויקט מקווה ומאמין כי עוד צוותים מגני חיות ברחבי העולם יצטרפו אליהם וכך מאגר הרקמות יגדל לכדי מאגר עצום ובעתיד ניתן יהיה ליצר מגוון רחב של בעלי חיים בעלי מטען גנטי מגוון.