חינוך- ריצה למרחקים ארוכים

מנכ"ל יב"ע אלחנן גלט לא מתרגש מהביקורת עליו לאחר שהצהיר כי אולפנות לא יעודדו בנות להתגייס לצה"ל ומסביר בהרחבה את דבריו.

אלחנן גלט , כ"ט בכסלו תשע"ז

חינוך- ריצה למרחקים ארוכים-ערוץ 7
אלחנן גלט
צילום: גרשון אלינסון

"חנוך לנער על פי דרכו" הפסוק הזה מתוך ספר משלי יש שנוהגים לתלות בו בטעות חינוך שמתיר הכל לתלמיד או לתלמידה.

אלא שהפסוק המלא "חנוך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה" (משלי כ"ב, ו') מלמד אותנו שיעור נוסף בחינוך שכן אנו מחויבים מצד אחד לקבל טבעו של כל אחד ואחת ולאפשר להם לפרוץ קדימה ולפרוח, ומאידך גיסא לנסות להציב את השורשים והיסודות הנכונים ואת הכיוונים מהם יוכל להמריא ..

המטרה המרכזית היא אפוא, לבוגרי ובוגרות בתי המדרש של רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא לעודד שבכל דרך שבה יבחר הבוגר או הבוגרת הם יפעלו מתוך ערכי התורה ושמירת המצוות למען עם ישראל וארץ ישראל. והראייה לכך , בכל שדרות העשייה במשק הישראלי ניתן למצוא היום בוגרים ובוגרות מקרבנו.

ככלל, ברשת שלנו מעודדים את הבנות ללכת לשירות לאומי משמעותי בכל תחומי העשייה המגוונים שהחברה הישראלית מעמידה להן. אנחנו מאמינים שמדינת ישראל צריכה לאפשר ולהציע את מסלולי השירות הלאומי גם במגזר הדתי אך גם לפתוח זאת למגזר הלא דתי, הכללי! בהחלט יש צורך גם לשפר ולייעל את מסלולי השירות הלאומי על מנת שיהיו אטרקטיבים ומתאימים לצרכי מגוון האוכלוסיה .

עם זאת, אישה, שבוחרת להתגייס לצבא, חובה למחנכים ולראשי האולפנות לתת לה ליווי וייעוץ אישי. אנחנו ברשת לא דוחים בוגרת שבחרה להתגייס לצה"ל ולא לשרת בשירות הלאומי, להיפך, גם אם בחרה בדרך זו היא תיעשה מתוך הבנה של האתגרים, הקשיים, ומתוך מאמץ גדול שלנו לתת לה כלים כדי לעבור את זה באופן מיטבי. מהניסיון הרב שצברנו אנחנו סבורים שלא צריך לעודד בוגרות להתגייס לצה"ל.

התהליך שמתרחש בתקופה האחרונה של פתיחת מסלולי שירות נוספים במסלול קרביים רק מחזק את עמדתנו ומחייב אותנו לפעול ביתר תוקף להסברת עמדתנו הברורה אל מול הבנות וההורים. גם כשזה בא ממקום של שאיפה אמיתית לתרום ולקחת חלק בעול הציבורי. אנחנו מסבירים לבוגרות כי ישנן דרכים אחרות, נוספות, לתרום בדרך לא פחות חשובה למדינת ישראל.

דרכנו החינוכית אין בא כל מקום לפרש אותה כמי שרואים בבנות המשרתות בצבא ההגנה לישראל כמורדות. גם אם בחרה בדרך שונה נעשה ככל יכולתנו להקשיב לתמוך ולעזור. חינוך לא מסתיים בכיתה, לא מסתיים בצלצול ולא מסתיים בסיום כיתה י"ב, רבות מהבנות, הן המשרתות בצה"ל והן בשירות הלאומי מתקשרות לראשי האולפנה ולמחנכות כדי לחלוק חוויות, כדי להתייעץ ולעיתים כדי לפרוק מטען רגשי. מתוך האוזן הקשבת והניסיון אנו בוחרים לעודד לשירות הלאומי ומתוך השליחות אנו מלווים את הבנות כולן גם אם בחרו אחרת.

כאשר קראתי את מכתבן של הבנות כתבתי להן בראשית הדברים שהן חלק מאתנו, וביקשתי לפגוש אותן בהקדם כדי ללמוד מהן באופן ישיר על התחושות והקשיים בהן הן נתקלות.

הדגשתי כי גם בת המתגייסת תמשיך למצוא בכל עת אוזן קשבת וליווי מצוות האולפנה כי חינוך הוא שליחות וכי אנו מבקשים לעצמנו להיות מסוגלים להעניק את היסודות הנכונים לכל הבוגרות שלנו.