ההאקתון הראשון לציבור הדתי

בהאתקון הראשון לציבור הדתי שהתקיים השבוע והסתיים היום (חמישי) במרכז האקדמי לב בירושלים התחרו עשרות סטודנטים במשך 48 שעות רצופות באתגרים טכנולוגיים המעסיקים חברות וארגונים במשק והציגו פתרונות טכנולוגיים לבעיות איתן מתמודדות החברות.

האקתון (האקינג + מרתון, כלומר: מרתון טכנולוגיה) הוא תחרות נושאת פרסים, כאשר היזמים הצעירים באים עם רעיון או שמקבלים אתגר, ויושבים עליו ברציפות עד לקבלת מוצר מוגמר בחלון זמן קצר.

האירוע שהחל בשלישי השבוע ביוזמת אגודת הסטודנטים של המרכז האקדמי לב, איתגר את הסטודנטים במציאת פתרונות לבעיות כגון פיתוח מערכת סיוע לילדים נכים המתניידים עם כסאות גלגלים חשמליים למניעת התנגשות בחפצים/קירות או חלילה נפילה במדרגות, מניעת פגיעות באתרי בניה, שיתוף מידע ללקוח בזמן אמת על זמינות מוצרים במכונות אוטומטיות, ברשתות שיווק, בחנויות ועוד, מתן פתרון לארגוני הצלה המתקשים לעיתים לתקשר עם פצועים וחולים או המטפלים שלהם בעקבות אי ידיעת השפה ועוד.

במקום הראשון זכה הפיתוח "Pronto" שמשנה את שיטת הקנייה בסופרמרקטים ורשתות שיווק, באמצעות ביטול הכורח בעמידה ארוכה במשך דקות ארוכות בתורים לקופה על ידי אפשרות לסרוק את הברקוד של המוצרים באמצעות הסמארט-פון ותשלום מיידי באפליקציה.

במקום השני זכה הפיתוח "כסאות ללא גבולות" שפותח עבור בית החולים לילדים אלי"ן המטפל בילדים עם מוגבלויות. הפיתוח ימנע מנכים המתניידים בכיסאות גלגלים ליפול במדרגות או להתנגש במכשולים על ידי כך שיעצור את כיסא הגלגלים בטרם תתרחש תאונה.

את המקום השלישי קטף מיזם “In Time for Bus” שפותח עבור עמותת "שלוה". הפיתוח משתמש במצלמות חכמות לזיהוי רכבי ההסעות המגיעים ויסנכרן בין רכבי ההסעות המביאים ילדים לצוות העמותה וייתן התראה בזמן אמת לאיש הצוות הרלוונטי על הגעת הילד, ישירות לטלפון הסלולרי.

המפתחים שזכו במקומות הראשונים הצהירו על כוונתם להמשיך ולקדם את המיזמים ולהביא אותם כמוצרים לשוק.

בין הארגונים שהשתתפו במיזם היו ארגונים מובילים בתחומם כגון safeguard, אלי"ן, איחוד הצלה, glide, QUICKODE, וכן מנטורים מהמרכז האקדמי לב, מארגון "הצלה" מ CISCO ועוד. השופטים בתחרות היו דורון איש שלום ממאיץ הסטארט-אפים MassChallenge, דוד וכטפוגל מחברת CISCO, ניצן אדלר וזכי דג'מאל מFreshfund- siftech פיני לוז'וויק מ Ourcrowd .

שופט התחרות מטעם חברת סיסקו דוד וכטפוגל אמר בסיום האירוע: "ההאקתון היה מרשים ביותר. הסטודנטים בנו מיזמים יפים, ופרצו מסגרות טכנולוגיות. זו דוגמה לבניית יכולות טכנולוגיות בירושלים, ואני תקווה שמכאן יצאו סטארט-אפים שיתרמו לפיתוחה הכלכלי של ישראל. מדובר על פתרונות מעשיים שניתן בהחלט לממש אותם בפועל. יש לכך ערך רב לאלפי אנשים".

סטיוארט הרשקוביץ, סגן נשיא המרכז האקדמי לב, שיבח את הסטודנטים על פיתוח הפרויקטים המיוחדים ואמר: "אנחנו מקווים להפוך את האירוע למסורת במרכז, מעודדים ומחזקים את הקשרים של המרכז עם התעשייה כדי לאפשר לסטודנטים להצליח באקדמיה ולהתקבל לאחר מכן למקומות העבודה הטובים ביותר בשוק".

תומר אשתר, סגן יו"ר אגודת הסטודנטים ומי שעומד מאחורי ההאקתון אומר: "האירוע הינו יריית הפתיחה לתכניות הגדולות של אגודת הסטודנטים. בקרוב מאד אגודת הסטודנטים רוצים להקים מרכז יזמות בקמפוס לב בשיתוף פעולה עם המרכז האקדמי לב, אשר יקבץ אליו מוחות טובים מקרב הסטודנטים. אלו יקבלו מנטורינג והרצאות ממיטב הנפשות הפועלות בשוק, ויחבר אותם חיבור חזק לאקו-סיסטם הטכנולוגי הירושלמי, על מנת לקדם פרוייקטים אישיים ולתרום לקהילה".